Reflections of political ıdeologies and changing political systems on science fiction literature: Comparing utopian and dystopian novels
Politik ideolojilerin ve değişen politik sistemlerin bilim kurgu edebiyatı üzerindeki yansımaları: Ütopyan ve distopyan romanların karşılaştırılması
- Tez No: 254107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Turkish Language and Literature, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özellikler hayal gücü ve yaratım yeteneğidir. Bu her iki vasıf da insanların hem özel, hem de kamusal hayatları için vazgeçilmezdir. İnsanlar yüzyıllar boyunca yaşam şekillerini, toplulukları, halkları, devletleri ve hükümet sistemlerini tasavvur etmişler ve sonuç olarak kendi tasavvurlarını vücuda getirmişlerdir. İster gerçeğe dönüşsün, ister asla gerçekleştirilemeyecek ütopyalar (hatta distopyalar) olarak kalsın, hayal gücünün dünyanın işleyiş biçimine doğrudan katkısı vardır. Politika, uluslar arası ilişkiler, bilim, sanat ve edebiyatta bu hayal gücünün sonuçlarını ve yansımalarını rahatlıkla görebiliriz. Bununla birlikte, bu yansımanın karşılıklı olduğunu da söyleyebiliriz. Hayal gücü politikayı ve politik sistemleri etkilediği kadar, bu sistemler ve politikadaki değişimler de insanların fikirlerini etkiler, özellikle de sınırsız bir hayal gücüne sahip olanları. Bu bağlamda, bilim kurgu edebiyatının usta kalemleri kendi ütopyan ve distopyan dünyalarını yaratmış ve dünya çapında yankı bularak diğer insanların fikirlerini de etkilemişlerdir. Hayallerle gerçekler arasındaki bu etkileşim en iyi bilim kurgunun başyapıtlarında görülmektedir. Politik ideolojiler (ki bunlar da sonuçta kağıt üzerindeki tasavvurlardır) ve ütopyan / distopyan romanlar arasındaki bağlantılar ve karşılaştırmalar William Morris'in News From Nowhere (Hiçbir Yerden Haberler), Aldous Huxley'nin Brave New World (Cesur Yeni Dünya), Ursula K. Le Guin'in The Dispossessed (Mülksüzler) and William Gibson'ın Neuromancer (Matrix Avcısı) adlı kitaplarında incelenmiştir. Bu romanlar ütopyan ya da distopyan dünyaları resmederek bize alternatif gerçeklikleri gösterirken, bir yandan da geçmişi ve şimdiyi yansıtarak bize geleceğe ilişkin rehberler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important elements that separate humans from other living organisms are the power of imagination and the gift of creation. Both abilities are crucial in people?s lives, private and public. For centuries humankind imagined their life styles, communities, societies, states, government systems and as a result, they created their own imaginations. Whether they become realities or utopias (maybe dystopias), imagination has a lot to do with how the world works. In politics, international relations, science, art and literature, we can see the outcomes and reflections of human imagination. Besides, we can also say that this reflection works both ways. Just as much as imagination affects politics, political systems and political changes also affect the minds of people, especially those with a boundless imagination. In this context, the masters of science fiction literature have built utopian and dystopian worlds of their own and have affected the minds of other people throughout the world. The interaction between imagination and reality is best seen in these sci-fi masterpieces. The connections and comparisons between political ideologies (which are also imaginations put on paper) and utopian / dystopian novels are examined in William Morris?s News From Nowhere, Aldous Huxley?s Brave New World, Ursula K. Le Guin?s The Dispossessed and William Gibson?s Neuromancer. These novels present us alternative realities by picturing utopian or dystopian worlds and by reflecting our history and present, they offer us guides towards the future.