Sosyolojik açıdan Alevilikte inanç ve ibadetin yeri ve önemi
The place and importance of faith and worship in Alevism from a sociological perspective
  1. Tez No: 974623
  2. Yazar: KAMBER TEKİN LAFÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR KOCADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Tarih boyunca dinler ve inanç sistemleri toplum ve toplumu oluşturan alt birimlerin temel yapı taşlarından olmuşlardır. Çünkü inançlar, değerler ve normlar bütünüdür. Bu değerler ve normlar da toplumun yapısını belirleyen kültürün çıkış noktalarıdır. Bu genel çerçeveden bakınca İslam Dini ve bu din içerisinde oluşmuş mezhep gibi, tarikat gibi inanç sistemlerinin de temel değerleri ve normları vardır. İşte biz de çalışmamızda İslam Dini içerisinde temel tarihini İslam Tarihinden alan ve İslam öncesi kültürden de etkilenen kendi inanç sistemini, kendi felsefesini, kendi kültürünü oluşturmuş olan Alevilik inancının temel yapı taşlarını sosyolojik bir bakış açısı ile ele alınmıştır. Özellikle Alevilik inancındaki dini ritüellerin neler olduğu, tarihindeki önemli şahsiyetlerin ve neden önemli olduklarını çalışmamızda sosyolojik metodlarla çalışma yapılmıştır. Daha sonra yapılan bu çalışma sosyoloji biliminin temel kuramlarından olan“Yapısal Fonksiyonalist Kuram”çerçevesinde Aleviliğin İnanç ve İbadet Boyutu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, religions and belief systems have been the basic building blocks of society and its subunits. Because it is a set of beliefs, values and norms. These values and norms are the starting points of culture that determine the structure of society. When viewed from this general framework, the Religion of Islam and belief systems such as sects and sects formed within this religion also have basic values and norms. In our study, the basic building blocks of the Alevism faith, which has its own belief system, its own philosophy and its own culture, which takes its basic history from the Islamic History and is also influenced by the pre-Islamic culture, are discussed from a sociological perspective. In our study, especially what the religious rituals in the Alevism belief are, the important figures in its history and why they are important, were studied with sociological methods. Later, in this study, the Belief and Worship Dimension of Alevism was discussed within the framework of“Structural Functionalist Theory”, one of the basic theories of sociology.