Testing the lmpact of major events on conventional and shariah compliant stock indices of selected countries
Önemli olayların seçilmiş ülkelerin konvansiyonel ve şeriata uygun hisse senedi endeksleri üzerindeki etkisinin test edilmesi
  1. Tez No: 974622
  2. Yazar: ABDUL BASIT SOHAIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finans Bilim Dalı
Özet
Araştırma, COVID, Glasgow İklim Paktı, Ukrayna Savaşı ve ChatGPT Lansmanının G7, GCC, Türkiye ve Pakistan'daki konvansiyonel ve İslami hisse senedi endeksleri üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Yazarın bilgisine göre, bu dört olayı bir arada ele alarak etkilerini inceleyen ilk çalışmadır. Araştırmacı, bu dört olayın etkisini analiz etmek için olay çalışması metodolojisini kullanmıştır. Araştırmacı, elindeki verilerden yararlanarak, bahsi geçen olaylara bağımlı olmayan çeşitlendirme amacıyla ek bir tahmin yöntemi (DCC MGARCH) de kullanmıştır. Sonuçlar, G7 piyasalarının COVID'in küresel bir pandemi olarak ilan edilmesinden önce genel olarak negatif olduğunu göstermektedir. GCC endekslerinin çoğu COVID'e karşı istikrarlıydı. G7 piyasaları, Glasgow İklim Paktı'na genel olarak olumsuz tepki vermiştir. GCC endekslerinin çoğu ise GCP'ye karşı istikrarlıydı. G7 endeksleri Ukrayna Savaşı'na genelde olumsuz tepki verirken, GCC endeksleri Ukrayna Savaşı'na genel olarak istikrarlı kalmıştır. G7 ve GCC endekslerinin çoğu, ChatGPT Lansmanı'na karşı olumsuz tepki vermiştir. Dinamik Koşullu Korelasyon, G7 İslami ve Konvansiyonel hisse senedi endeksleri arasında orta düzeyde bir çeşitlendirme olduğunu göstermektedir. GCC İslami ve Konvansiyonel endeksleri arasındaki DCC ise 0.2'den düşüktür ve daha fazla çeşitlendirme imkanı sunmaktadır. Yatırımcılar, daha az riskle daha iyi getiri elde etmek için G7 ve GCC hisse senedi endeksleri arasında portföylerini çeşitlendirebilirler.
Özet (Çeviri)
The research intends to investigate the impact of COVID, Glasgow Climate Pact, Ukraine War and ChatGPT Launch on the conventional and Islamic stock indices of G7, GCC, Türkiye and Pakistan. According to the researcher's horizon, this is the novel study that combined these 4 events together to see the impact. The researcher employed the event study methodology to check the impact of the four events. As the researcher had the data, He also employed additional estimation (DCC MGARCH) for diversification that is not dependent on the mentioned events. Results depict that Overall G7 markets were negative before declaring COVID as a global pandemic. Mostly GCC indices were stable to COVID. Overall G7 markets were negative to the Glasgow Climate Pact. Mostly GCC indices were stable to the GCP. G7 indices were mostly negative to Ukraine War. Overall GCC indices were stable to Ukraine war. Mostly G7 and GCC indices were negative to the ChatGPT launch. Dynamic Conditional Correlation is moderate among G7 Islamic and Conventional stock indices indicating moderate level of diversification. DCC among GCC Islamic and Conventional is less than 0.2 and offers more diversification. Investors can diversify their portfolio among G7 and GCC stock indices for better return with less risk.