Tasavvuf klasiklerinde müridin âdâbı
The etiquette of the disciple in sufi classics
- Tez No: 974685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİROL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
Özet
Tasavvufî telakkide Hakk'a vasıl olmaya ve marifetullah'a ulaşmaya çalışan mürid hakkında onun mânevî yolcuğu sırasında bulunduğu konuma göre ve tarikatlar tarafından farklı isimlendirmeler yapılmıştır. Aynı zamanda müridlerin uyması gereken kurallar müridin âdâbı başlığı altında incelenmiştir. Bu minvalde müridin gayesine ulaşabilmesi için iman, amel ve ahlak gibi konuların bütününü kapsayan âdâb konuları ele alınmıştır. Sûfîler; kâmil mürşide tâbi olmak, hâlis niyet ve ihlâs sahibi olmak gibi konular üzerinde önemle durmuştur. Müridin nefs, şeytan ve dünya gibi aldatıcılar karşısında yolundan sapmaması için takvâ, vera, tevazu, zühd, sabır, tevekkül, hayâ, îsâr, ve doğruluk gibi erdemlere sahip olmaya çalışması istenmiştir. Sûfîler, kendilerini ve müridleri terbiye edebilmek için nefs konusuna da yoğunlaşmışlardır. Sûfîler, nefsin dizginlenmesi ve kâmile mertebesine ulaşması için bir takım terbiye yöntemleri geliştirmiştir. Bu terbiye yöntemlerindeki farklılık insanların karakterinin farklı olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Mürşidin, kendi mizacına uygun bir şekilde belirlediği terbiye metodunu uygulayan mürid, nefsinin isteklerini dizginleyecek ve nefsini olgunlaştırıp marifetullah'a ulaşabilecektir.
Özet (Çeviri)
In Sufi understanding, the disciple who tries to reach God and reach marifatullah is given different names according to the position he is in during his spiritual journey and by the orders. At the same time, the rules that the disciples must follow are examined under the title of discipleship etiquette. In this context, the etiquette issues that cover all of the issues such as faith, deeds and morality in order for the disciple to reach his goal are discussed. Sufis have emphasized issues such as following a perfect guide, having pure intention and sincerity. In order for the disciple not to deviate from his path against deceivers such as the self, the devil and the world, he is asked to try to have virtues such as piety, piety, modesty, asceticism, patience, trust in God, modesty, isar and truthfulness. Sufis have also focused on the subject of the self in order to educate themselves and the disciples. Sufis have developed a number of training methods to restrain the soul and reach perfection. The differences in these training methods arise from the different characters of people. The disciple who applies the training method determined by the master in accordance with his own temperament will restrain the desires of his soul, mature his soul and reach the state of knowledge of Allah.