Farklı yaprak gübresi ve mikoriza uygulamalarının çilekte su stresi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Effect of different leaf fertilizer and mycorriza applications on water stress effect in strawberries
  1. Tez No: 974686
  2. Yazar: SELMA YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, çilek (Fragaria × ananassa) bitkisinde farklı gübreleme uygulamalarının ve su kısıtlamasının bitki gelişimi, verim ve kalite parametreleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma, kontrollü koşullarda yürütülmüş olup Ca yaprak gübresi, mikoriza mantarı, humik fulvik asit, NPK (20.20.20) uygulamaları karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Aynı zamanda bitkiler %100, %75 ve %50 sulama düzeylerine maruz bırakılarak su stresinin fizyolojik ve agronomik etkileri incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, sulama stresi çilek bitkisinde vegetatif gelişim, verim ve meyve kalitesi üzerinde doğrudan olumsuz etkiler göstermektedir. Özellikle %50 sulama düzeyi altında fotosentetik aktivitenin azaldığı, besin alımının kısıtlandığı ve meyve oluşumunun gerilediği gözlemlenmiştir. Buna karşılık, mikoriza içeren gübre uygulaması, su stresinin olumsuz etkilerini azaltmış; bitki kök yapısını geliştirerek besin ve su alımını artırmış ve verim kayıplarını önemli ölçüde minimize etmiştir. Humik Fulvik asit uygulamalarında ise kalite parametrelerinde öne çıkmıştır. SÇKM, meyve sertliği ve çapı gibi kriterlerde yüksek değerler sağlayarak özellikle pazarlanabilirlik açısından avantaj sağlamıştır. Sonuç olarak, sulama stresinin çilek üretiminde kritik bir sınırlayıcı faktör olduğu, ancak uygun gübreleme stratejileriyle bu etkinin kontrol altına alınabileceği ortaya konulmuştur. Ca yaprak gübresi, mikoriza ve humik fulvik asit gibi biyolojik gübrelerin kullanımı, hem su kullanım verimliliğini artırmakta hem de ürün kalitesini koruyarak sürdürülebilir üretime katkı sunmaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the effects of different fertilization treatments and water restriction on plant development, yield, and quality parameters in strawberry (Fragaria × ananassa). The study was conducted under controlled conditions, and applications of mycorrhizal fungi, NPK (20.20.20), humic fulvic acid, and Ca foliar fertilizer were comparatively evaluated. Plants were also exposed to 100%, 75%, and 50% irrigation levels to investigate the physiological and agronomic effects of water stress. The findings indicate that irrigation stress has direct negative effects on vegetative growth, yield, and fruit quality in strawberry plants. In particular, photosynthetic activity was reduced under 50% irrigation, nutrient uptake was restricted, and fruit formation was delayed. In contrast, the application of mycorrhizal fertilizers mitigated the negative effects of water stress, improving plant root structure, increasing nutrient and water uptake, and significantly minimizing yield losses. Humic fulvic acid applications, however, stood out in quality parameters. SÇKM achieved high values in criteria such as fruit firmness and diameter, providing advantages particularly in terms of marketability. In conclusion, it was demonstrated that irrigation stress is a critical limiting factor in strawberry production, but this effect can be controlled with appropriate fertilization strategies. The use of biological fertilizers such as mycorrhiza, Ca foliar fertilizer, and humic fulvic acid not only increases water use efficiency but also maintains product quality, contributing to sustainable production.