Hareketli infografiklerin bilgilendirme amaçlı kullanımı: Deprem örneği
Use of animated infographics for information purposes: Earthquake example
  1. Tez No: 974684
  2. Yazar: BANU ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. MERVE ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Depremler, dünyanın pek çok bölgesinde sıklıkla meydana gelen ve hem bireysel hem de toplumsal düzeyde ciddi yıkımlara yol açabilen doğal afetlerdir. Yalnızca fiziksel tahribatla sınırlı kalmayan bu afetler, bilgiye erişim, kriz yönetimi ve afet bilinci açısından da önemli sonuçlar oluşturmaktadır. Bu nedenle toplumu bilinçlendirmeye yönelik etkili iletişim stratejilerinin geliştirilmesi zorunlu hale gelmektedir. Bu doğrultuda, görsel iletişim araçlarının, özellikle de dijital ve hareketli infografiklerin, bilginin anlaşılır, dikkat çekici ve akılda kalıcı biçimde sunulmasında önemli bir rol oynadığı görülmektedir. Bu çalışmada, hareketli infografiklerin deprem iletişiminde, özellikle deprem öncesi yapılması gereken hazırlıklar konusundaki bilgilendirici işlevi incelenmiştir. Araştırma kapsamında; grafik tasarım, görsel iletişim, infografik türleri ve hareketli grafikler üzerine kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. Grafik tasarımın temel ögeleri ayrıntılı olarak ele alınmış; sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim türleri ile iletişimin tarihsel gelişimi değerlendirilmiştir. Yeni medya ortamlarının grafik tasarımdaki etkisi vurgulanmıştır. Hareketli grafikler bağlamında bilgilendirme amaçlı tasarımlar ele alınmış ve kullanılan infografik türleri işlevsel ve biçimsel açıdan açıklanmıştır. Ayrıca, hareketli grafiklerin tarihsel gelişimi, kullanılan teknikler ve tasarım yaklaşımları incelenerek sadeleştirme, soyutlama, tipografi, storyboard ve Gestalt ilkeleri gibi tasarım unsurlarına yer verilmiştir. Araştırmanın sonucunda, deprem konulu infografik ve hareketli grafik örnekleri incelenerek bilgilendirme amaçlı bir hareketli infografik uygulaması geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular, hareketli infografiklerin deprem öncesi bilgilendirme süreçlerinde dikkat çekici, akılda kalıcı ve etkili bir iletişim aracı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are natural disasters that frequently occur in many parts of the world and can cause severe destruction both at the individual and societal levels. These disasters, which are not limited to physical damage, also produce significant consequences in terms of access to information, crisis management, and disaster awareness. Therefore, the development of effective communication strategies aimed at raising public awareness has become a necessity. In this regard, visual communication tools, particularly digital and animated infographics, play a crucial role in presenting information in a clear, engaging, and memorable manner. This study examines the informative function of animated infographics in earthquake communication, with a specific focus on preparations that need to be undertaken before an earthquake. Within the scope of the research, a conceptual framework was established on graphic design, visual communication, types of infographics, and motion graphics. The fundamental elements of graphic design were analyzed in detail, while verbal, non-verbal, and written forms of communication, along with the historical development of communication, were also evaluated. Moreover, the influence of new media environments on graphic design was highlighted. In the context of motion graphics, informational designs were examined, and the types of infographics used were explained both functionally and formally. In addition, the historical development of motion graphics, the techniques employed, and design approaches were analyzed, alongside design principles such as simplification, abstraction, typography, storyboard, and Gestalt theory. As a result of the research, earthquake-related infographic and motion graphic examples were analyzed, and an animated infographic application for informational purposes was developed. The findings reveal that animated infographics can be employed as an effective, memorable, and attention-grabbing communication tool in the processes of earthquake preparedness.