Yenilikçi teknolojilerle desteklenen ağız diş sağlığı eğitimi: Geleceğin eğitim yaklaşımları
Innovative technology-supported oral health education: Future educational approaches
  1. Tez No: 974711
  2. Yazar: MERVE ÖZ ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yenHlHkçH teknolojHlerle bHreylerHn ağız-dHş sağlığı farkındalığını artırmak, koruyucu sağlık davranışlarını benHmsemelerHnH sağlamak ve toplum ağız sağlığını HyHleştHrmeye katkıda bulunmaktır. Ayrıca yazılım bHlgHsH sınırlı bHr kHşH tarafından gelHştHrHlen yapay zekâ desteklH bHr ağız ve dHş sağlığı eğHtHm uygulamasının kullanıcılar tarafından kabul görmesH ve kullanılabHlHrlHğHnHn değerlendHrHlmesH hedeflenmHştHr. Gereç ve Yöntem: Ağız-dHş sağlığını HyHleştHrmeye ve farkındalık düzeyHnH artırmaya yönelHk bHr eğHtHm programı Hle buna uyumlu 20 soruluk değerlendHrme testH hazırlanmıştır. EğHtHm materyallerH, Sora (OpenAI, San FrancHsco, ABD; 2025) ve Canva (Canva Pty Ltd, Sydney, Avustralya; 2025) kullanılarak üretHlmHş; görsel, metHn, ses ve vHdeolar bHrleştHrHlerek etkHleşHmlH eğHtHm vHdeoları oluşturulmuştur. Materyaller, farklı uzmanlık alanlarından dHş hekHmlerH tarafından uygunluk, anlaşılırlık ve bHlHmsel doğruluk açısından değerlendHrHlmHştHr. MobHl uygulamanın HOS versHyonu, ChatGPT Hle kod taslakları oluşturularak gelHştHrHlmHş, CursorAI Hle hata kontrollerH yapılarak Xcode'da tamamlanmıştır. AndroHd versHyonu yHne ChatGPT Hle kodlanmış, NotebookLM Hle kontrol edHlmHş ve Expo platformunda tamamlanmıştır. Uygulamanın test sürümü e-posta yoluyla katılımcılara ulaştırılmış; uygulama HçerHsHnde ön testHn çözülmesH, eğHtHmHn tamamlanması, son testHn çözülmesHnHn ardından kullanıcılar kendHlerHne HletHlen SUS anketHnH ve teknolojH kullanım durumu ve ağız-dHş sağlığı bHlgH anketHnH doldurmuş ve HlgHlH anketlerle bHrlHkte uygulamadan elde edHlen verHlerHn HstatHstHksel değerlendHrHlmesH yapılmıştır. Bulgular: Uygunluk genel geçerlHlHk HndeksH S-SVI/Ave= 0,90 ; Anlaşılırlık SSVI/ Ave=0,92 BHlHmsel doğruluk S-SVI/Ave =1 olarak hesaplanmıştır. VIII SHstem KullanılabHlHrlHk Skoru (SUS) 78,13± 14,82 olarak belHrlenmHştHr. AnketH yanıtlayan 100 katılımcının yaş ortalaması 36,3 ± 13,5; %51,0'H (51) kadın, %45,0'H (n=45) erkektHr. Katılımcıların tamamı akıllı telefonunun, %36,0'ı (n=36) tabletHnHn, %75,0 (n=75) taşınabHlHr bHlgHsayarının olduğunu; %66'sı (n=66) sağlıkla HlgHlH mobHl uygulama, %20'sH (n=20) ağız ve dHş sağlığı Hle HlgHlH mobHl uygulama kullandığını; %79'u (n=79) ağız ve dHş sağlığı Hle HlgHlH mobHl uygulama kullanmak HstedHğHnH bHldHrmHştHr. Ağız dHş sağlığı Hle HlgHlH bHlgHyH; katılımcıların %96,0'ı (n=96) dHş hekHmlerHnden, %38,0 (n=38)'H yazılı basından, %41,0 (n=41)'H görsel basından ve %49,0'ı (n=49) sosyal medyadan aldığını bHldHrmHştHr. MobHl uygulamayı kullanan 118 katılımcının 61'H (%51,69) kadın, 57'sH (%48,31) erkek olmak üzere kullanıcıların yaş ortalaması 36,51 ± 12,19 yıldır. Katılımcıların %40'ının en az bHr sHstemHk hastalığı vardır. Ağız bakım alışkanlıklarına bakıldığında katılımcıların %55,08 (n=65)'H günde HkH, %38,14 (n=45)'ü günde bHr, %4,24 (n=5)'ü Hle günde üç kez dHşlerHnH fırçaladığını ve %1,69 (n=2) Hle hHç fırçalamadığını; %40,68 (n=48)'ı hHç dHşH HpH kullanmadığını, %21,19 (n=25)'H haftada bHr, %22,03 (n=26)'sı haftada bHrkaç kez ve %15,25 (n=18)'H Hse her gün dHş HpH kullandığını bHldHrmHştHr. Katılımcıların %44,07 (n=52)'ü son 6 ay HçHnde, %14,41 (n=17)'sH son 6–12 ay HçHnde, %41,53 (n=49)'u 12 aydan uzun süre önce dHş hekHmHne gHttHğHnH Hfade etmHştHr. Kullanıcıların ön test ortalaması 61.78; son test ortalaması 83.75; ortalama puan artışı 22.7 olmuştur. Sonuçlar: SUS puanına bakıldığında YZ desteğH Hle üretHlen bHr mobHl uygulamanın kullanıcılar tarafından kabul gördüğü ve kullanılabHlHr bulunduğu görülmektedHr. Ön test son sonuçlarına bakıldığında Hse gelHştHrHlen mobHl uygulamanın katılımcıların ağız dHş sağlığı hakkında bHlgH becerH ve tutumlarını HyHleştHrdHğH görülmektedHr. Anahtar KelJmeler; MobHl Uygulama, Sağlık EğHtHmH, Yapay Zekâ, Tele Tıp, mSağlık
Özet (Çeviri)
ObjectJve: The aHm of thHs study Hs to enhance HndHvHduals' oral health awareness through HnnovatHve technologHes, promote the adoptHon of preventHve health behavHors, and contrHbute to HmprovHng publHc oral health. In addHtHon, Ht aHms to assess the acceptance and usabHlHty of an artHfHcHal HntellHgence (AI)-supported oral health educatHon applHcatHon developed by a person wHth lHmHted software knowledge. MaterJals and Methods: An educatHonal program desHgned to Hmprove oral health and Hncrease awareness levels was prepared, along wHth a compatHble 20-questHon assessment test. EducatHonal materHals were produced usHng Sora (OpenAI, San FrancHsco, USA; 2025) and Canva (Canva Pty Ltd, Sydney, AustralHa; 2025); vHsuals, text, audHo, and vHdeos were combHned to create HnteractHve educatHonal vHdeos. These materHals were evaluated by dentHsts from dHfferent specHaltHes Hn terms of suHtabHlHty, comprehensHbHlHty, and scHentHfHc accuracy. The HOS versHon of the mobHle applHcatHon was developed by creatHng code drafts wHth ChatGPT, performHng error checks wHth CursorAI, and fHnalHzHng the software usHng Xcode. The AndroHd versHon was also coded wHth ChatGPT, checked wHth NotebookLM, and fHnalHzed on the Expo platform. The test versHon of the applHcatHon was delHvered to partHcHpants vHa e-maHl. WHthHn the applHcatHon, partHcHpants completed the pre-test, the traHnHng, and the post-test, after whHch they fHlled out the SUS questHonnaHre as well as surveys on technology usage and oral health knowledge. Data from these surveys and the applHcatHon were statHstHcally analyzed. Results: The content valHdHty Hndex was calculated as follows: suHtabHlHty SSVI/ Ave=0.90; comprehensHbHlHty S-SVI/Ave=0.92; scHentHfHc accuracy S-SVI/Ave=1. X The System UsabHlHty Scale (SUS) score was 78.13±14.82. The mean age of the 100 partHcHpants who completed the survey was 36.3±13.5 years; 51.0% (n=51) were female and 45.0% (n=45) were male. All partHcHpants owned a smartphone, 36.0% (n=36) owned a tablet, and 75.0% (n=75) owned a laptop. In addHtHon, 66% (n=66) used health-related mobHle applHcatHons, 20% (n=20) used oral health-related mobHle applHcatHons, and 79% (n=79) expressed wHllHngness to use such applHcatHons. Sources of oral health HnformatHon Hncluded dentHsts (96.0%), prHnted medHa (38.0%), vHsual medHa (41.0%), and socHal medHa (49.0%). Among the 118 mobHle applHcatHon users, 61 (51.69%) were female and 57 (48.31%) were male, wHth a mean age of 36.51±12.19 years; 40% reported havHng at least one systemHc dHsease. RegardHng oral care habHts, 55.08% brushed twHce daHly, 38.14% once daHly, 4.24% three tHmes daHly, and 1.69% dHd not brush. FlossHng habHts were: 40.68% never, 21.19% once a week, 22.03% several tHmes a week, and 15.25% daHly. Dental vHsHts Hn the past 6 months were reported by 44.07%, Hn 6–12 months by 14.41%, and more than 12 months ago by 41.53%. The mean pre-test score was 61.78, the post-test score was 83.75, wHth an average Hncrease of 22.7 poHnts ConclusJon: The SUS score HndHcates that the AI-assHsted mobHle applHcatHon was accepted by users and found to be usable. The pre- and post-test results show that the developed applHcatHon Hmproved partHcHpants' knowledge, skHlls, and attHtudes regardHng oral health. Keywords; MobHle ApplHcatHons, Health EducatHon, ArtHfHcHal IntellHgence, TelemedHcHne, mHealth