Özel hayatin gizliliği kapsamında iletişim, izleme ve kayıt araçlarının hukuki sınırları
Legal limits of communication, monitoring and recording tools within the scope of privacy of private life
- Tez No: 974712
- Danışmanlar: PROF. DR. İSLAM SAFA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanın doğuştan, yani sırf insan olmasından dolayı sahip olduğu en temel haklardan bir tanesi, kişisel mahremiyetine, aile yaşamına saygı duyulmasını ve bu mahremiyetin korunmasını isteme hakkıdır. Hızla artan dünya nüfusu ve gelişen teknolojiyle birlikte özel hayatın önemi her geçen gün artmaktadır. Bu gelişmeler ışığında devletlerin kişisel verileri ve özel yaşamı koruyabilmek için müeyyideler ve sorumluluklar içeren yazılı metinlerini güncel tutmaları gerekmektedir. Devletin hukuka uygunluk sınırları içinde, toplumun huzur ve sükununu sağlama, suçun işlenmesinin önlenmesi, faili meçhul vakıaların azaltılmasına yönelik amacı sağlamaya çalışırken; bireylerin kişisel verilerinin güvenliğini sağlayarak, özel yaşamına, mahremiyetine saygı duyması ve çatışan bu iki durumda dengenin sağlanması gerekmektedir. Bu araştırma üç bölümden oluşmakta olup, ilk bölümde; insan hakları kapsamında, şahsiyet hakkı ve özel hayatın gizliliği, kapsamı ve özel hayatı güvenceye yönelik ulusal ve uluslararası metinler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise, özel hayatın cezai ve hukuki boyutu üzerinde durulmuş; TCK'da yer alan özel hayata yönelik suçlar irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise iletişim, izleme ve kayıt araçlarının hukuki sınırları üzerinde durulmuş; özel güvenlik kameraları, kent güvenliği yönetim sistemi, kameralı drone sistemleri, telefon ve bilgisayar uygulamaları, GPS cihazı (Konum), Plaka Tanıma Sistemleri, HTS kayıtlarına gibi kişisel verilere doğrudan erişim sağlayan araçlar üzerinde araştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most fundamental rights that a person has from birth, that is, just because he is a human, is the right to demand that his personal privacy and family life be respected and protected. With the rapidly increasing world population and developing technology, the importance of private life increases day by day. In light of these developments, states need to keep their written texts containing sanctions and responsibilities up to date in order to protect personal data and private life. While trying to ensure the peace and tranquility of the society, preventing the commission of crimes, and reducing unsolved cases, within the limits of the state's compliance with the law; Individuals must respect their private life and confidentiality by ensuring the security of their personal data, and a balance must be maintained in these two conflicting situations. This research consists of three parts, in the first part; The subject and purpose of the research will be emphasized. In the second part, within the scope of human rights, the right to personality and privacy, its scope and national and international texts regarding the protection of private life are emphasized. In the third part, the criminal and legal dimensions of private life are emphasized and crimes against private life in the Turkish Penal Code are examined. In the last part of the research, the legal limits of communication, monitoring and recording tools were focused on, direct access to personal data such as private security cameras, city security management system, camera drone systems, phone and computer applications, GPS device (Location), License Plate Recognition Systems, HTS records. Research has been conducted on tools that provide.