Mahkumlarda boyun ağrısı ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors related to neck pain in prisoners
  1. Tez No: 974762
  2. Yazar: ASLI ERDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Boyun ağrısı biyolojik, psikolojik ve çevresel birçok faktörle ilişkili olabilmektedir. Çalışmamız mahkûmlarda boyun ağrısı ile ilişkili faktörleri kapsamlı şekilde incelemek ve bu popülasyonda ağrının biyopsikososyal temellerini ortaya koyabilmek amacıyla yapıldı. Bu çalışmaya boyun ağrısı ile hastaneye başvuran 75 gönüllü mahkûm (40,11±11,17 yaş) dâhil edildi. Boyun ağrısı vizuel analog skala ile, boyun eklem hareket açıklıkları universal gonyometre ile, servikal kas kuvveti manuel kas testi ile, derin boyun fleksörler kaslarının enduransı stabilize edici basınçlı biyofeedback ünitesi ile, postür New York Postür Analiz Skalası ile, boyun özürlülük değerlendirmesi Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi ile, uyku Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi ile, fiziksel aktivite düzeyi Uluslararası Fiziksel Aktivite Kısa Formu ile, depresyon Beck Depresyon Ölçeği ile ve umutsuzluk Beck Umutsuzluk Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonuçlarına göre mahkûmlarda boyun ağrısıyla servikal fleksiyon eklem hareket açıklığı arasında zayıf, negatif ve anlamlı bir ilişki bulundu (p= 0,013). Ekstansiyon, sağa ve sola rotasyon ile sağa ve sola lateral fleksiyon normal eklem hareketleri için anlamlı bir ilişki gözlenmedi. Hem Servikal fleksör kas kuvveti- hem de servikal ekstansör kas kuvveti ile ağrı arasında anlamlı ve orta düzeyde negatif bir ilişki bulundu (p < 0,001). Bireylerin geçmiş mahkûmiyet süresi ile ağrı skoru arasında ise zayıf, pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (p < 0,001). Ağrı ile derin boyun fleksör kaslarının enduransı arasında yüksek düzeyde, anlamlı ve negatif bir ilişki (p < 0,001), ağrı ile postür arasında ise orta düzeyde, anlamlı ve negatif bir ilişki bulundu (p < 0,001). Özürlülük ve uyku kalitesi ile ağrı arasında ise orta düzeyde, anlamlı, pozitif bir ilişki saptandı (p < 0,001). Değerlendirilen diğer faktörler ile boyun ağrısı arasında anlamlı bir ilişki görülmedi. Yapılan çoklu regresyon analizi sonuçlarına göre ise enduransın, postürün özürlülüğün ve uyku kalitesinin boyun ağrısı üzerinde belirleyici birer faktör olduğu görüldü. Bu bulgular doğrultusunda, özellikle uzun mahkûmiyet süresi olan mahkumlar için postür eğitiminin, servikal bölge ve derin boyun fleksör kasları için endurans egzersizlerinin ve uyku düzenlemelerinin boyun ağrısından korunma veya boyun ağrısının azaltılması konusunda olumlu etki sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Neck pain may be related to many biological, psychological and environmental factors. Our study was conducted to comprehensively examine the factors associated with neck pain in prisoners and to reveal the biopsychosocial basis of pain in this population. 75 volunteer prisoners (40.11±11.17 years old) who were admitted to the hospital with neck pain were included in this study. Neck pain was assessed with visual analog scale, neck range of motion with universal goniometer, cervical muscle strength with manual muscle testing, deep neck flexor muscle endurance with stabilizing pressure biofeedback unit, posture with New York Posture Analysis Scale, neck disability assessment with Neck Disability Questionnaire, sleep with Pittsburg Sleep Quality Index, physical activity level with International Physical Activity Short Form, depression with Beck Depression Inventory and hopelessness with Beck Hopelessness Scale. According to the results of our study, a weak, negative and significant relationship was found between neck pain and cervical flexion range of motion in prisoners (p= 0.013). No significant relationship was observed for extension, right and left rotation and right and left lateral flexion normal joint movements. A significant and moderate negative relationship was found between both cervical flexor muscle strength and cervical extensor muscle strength and pain (p < 0.001). A weak, positive and significant relationship was found between the duration of previous imprisonment of the individuals and pain score (p < 0.001). A high, significant and negative relationship was found between pain and deep neck flexor muscle endurance (p < 0.001), and a moderate, significant and negative relationship was found between pain and posture (p < 0.001). A moderate, significant and positive relationship was found between disability and sleep quality and pain (p < 0.001). There was no significant relationship between the other factors evaluated and neck pain. According to the results of the multiple regression analysis, endurance, posture disability and sleep quality were found to be determining factors on neck pain. In line with these findings, it is thought that posture training, endurance exercises for the cervical region and deep neck flexor muscles, and sleep arrangements may have a positive effect on preventing or reducing neck pain, especially for prisoners with long prison terms.