Altın, palladyum ve platinin amberlite xad-7 dolgulu kolonla katı faz ekstraksiyonu
Solid phase extraction of gold, palladium and platinum on a column filled amberlite xad-7
  1. Tez No: 97477
  2. Yazar: EMEL BÜYÜKPATIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF ELÇİ, DOÇ. DR. MUSTAFA SOYLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
rv ÖZET Bu çalışmada elektrolitik bakır, anot çamuru ve katalitik konvertör örneklerinde eser düzeydeki altın, palladyum ve platinin tayini için katı faz ekstraksiyonuna dayanan bir zenginleştirme yöntemi geliştirilmiştir. Yöntem Amberlite XAD-7 reçinesi üzerinde adsorplanan altın, palladyum ve platinin aseton ile elue edildikten sonra alevli atomik absorpsiyon spektrometresiyle tayinini esas almaktadır. Çalışmada öncelikle analitlerin iyodo komplekslerinin 2 M HC1 asit çözeltisinde adsorpsiyon davranışları incelendi. Altın, palladyum ve platinin geri kazanma verimleri sırayla % 99, % 96 ve % 85 bulundu. Farklı örnek hacimleri için zenginleştirme faktörü, 25 ile 200 aralığında bulundu. Üç element için bağıl standart sapma değerleri 2 ile 13 % arasındadır. Altın, palladyum ve platinin zenginleştirilmesine matriks iyonlarının etkileri de incelendi. Örneklere eklenen standartların (0,2 jug/ml ve 0,4 /zg/ml) geri kazanılması altın ve palladyum için kantitatifti (> % 95). Standart ekleme yöntemiyle platinin geri kazanılması ise % 95 'den daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A preconcentration metod, based on solid phase extraction, was developed for the determination of gold, palladium and platinum at trace levels in electrolytic copper, anodic slime and catalytic convertor samples. The method involves the adsorption of gold, palladium and platinum on Amberlite XAD-7 resin followed by flame atomic alosorption spectrometric determination after the elution by acetone. The adsorption behavior of the iodo complexes of the analytes from 2 M hydrochloric acid solution was examined. The recovery values for gold, palladium and platinum were found to be 99 %, 96 % and 85 % respectively. The precocentration factor was found to be range of 25-200 for different sample volumes. The relative standard deviations (RSD) for the three elements were over range of 2 and 13 %. The influence of matrix ions on preconcentration of gold, palladium and platinum was also evaluated. Recoveries of spike additions (0,2 /*g/ml and 0,4 jug/ral) to the samples were quantitative for gold and palladium. The Recorvery of platinum with the spike addition was lower than 95 %.