Bitki gelişimini teşvik eden bakteri uygulamalarının bakla (Vicia faba L.) bitkisinin ilk gelişim dönemindeki etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of plant growth promoting bacteria applications on the early development period of broad bean (Vicia faba L.) plant
- Tez No: 974814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma bitki gelişimini teşvik eden bakteri uygulamalarının bakla bitkisinin ilk gelişim dönemindeki etkilerini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Deneme Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarında bitki yetiştirme kabininde yürütülmüştür. Deneme kurulan laboratuvarın sıcaklığı 25±3 °C de sabit tutulmuştur. Deneme sonuçlanana kadar bitkiler 16 saat karanlık, 8 saat aydınlık ortama maruz bırakılmıştır. Çalışmada Salkım, Kıtık, Tugay ve Filiz çeşitleri kullanılmıştır. Bitki gelişimini teşvik eden bakteri olarak 3 farklı asimbiyotik bakteri suşu ve bunların 3'lü kombinasyonu; simbiyotik bakteri olarak Rhizobium leguminosarum bakterisi kullanılmıştır. Deneme tesadüf parsellerinde faktöriyel deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede çıkış oranı, çıkış indeksi, ortalama çıkış süresi, çıkış uniformitesi, gövde kalınlığı, gövde uzunluğu, kök kalınlığı, kök uzunluğu, gövde yaş ağırlığı, gövde kuru ağırlığı, kök yaş ağırlığı, kök kuru ağırlığı, gövde yaş/kök yaş oranı, gövde kuru/kök kuru oranı ve klorofil içeriği gibi özellikler incelenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre bakteri uygulamalarında Rhizobium leguminosarum bakterisi, çeşitlerde ise Tugay çeşidi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of plant growth-promoting bacterial applications on the early growth stages of faba bean (Vicia faba L.). The experiment was carried out under controlled conditions in the plant growth chamber of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Siirt University. The temperature of the chamber was maintained at 25 ± 3 °C throughout the experiment. Until the completion of the trial, plants were exposed to a photoperiod of 16 hours of darkness and 8 hours of light. Four cultivars, namely Salkım, Kıtık, Tugay, and Filiz, were used in the study. As plant growth-promoting bacteria, three different asymbiotic bacterial strains and their triple combination were applied, while Rhizobium leguminosarum was used as the symbiotic bacterium. The experiment was designed according to a factorial arrangement in a randomized complete block design with four replications. The evaluated traits included emergence rate, emergence index, mean emergence time, emergence uniformity, stem diameter, stem length, root diameter, root length, stem fresh weight, stem dry weight, root fresh weight, root dry weight, stem fresh/root fresh ratio, stem dry/root dry ratio, and chlorophyll content. According to the results, among the bacterial treatments, Rhizobium leguminosarum was found to be the most effective, while among the cultivars, Tugay performed superiorly.