Kırılgan Beşli ülkelerinde finansal tabana yayılma göstergeleri
Financial inclusion indicators in Fragile Five countries
  1. Tez No: 974824
  2. Yazar: AYŞENUR EKERER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmeler, finansal piyasaları daha karmaşık hale getirirken, bireyler daha fazla uzun vadeli sonuçlar doğuran finansal kararlarla karşı karşıya kalmaktadır. Finansal tabana yayılma, birey ve işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan uygun fiyatlı, finansal ürün ve hizmetlere erişebilmesi ve bunları etkin biçimde kullanabilmesi olarak tanımlanmaktadır. 2024 yılı itibarıyla dünya genelinde yaklaşık 1,3 milyar yetişkin hala finansal hizmetlerinden yararlanamamaktadır. Dijital bankacılık ve mobil ödemeler gibi teknolojik çözümler kapsayıcılığı hızlandırmaktadır. Ancak, finansal okuryazarlık eksikliği, altyapı yetersizlikleri ve sosyoekonomik engeller tabana yayılmanın önündeki başlıca sorunlar olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, finansal tabana yayılmanın Kırılgan Beşli ülkeleri (Brezilya, Endonezya, Hindistan, Güney Afrika ve Türkiye) üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Araştırmada, 2011-2024 dönemine ait finansal tabana yayılma göstergeleri (hesap sahipliği, kredi-banka kartı sahipliği, borçlanma, tasarruf, dijital ödemeler ve mobil para hesabı sahipliği) Dünya Bankası Global Findex veri setinden elde edilmiştir. Bulgular, Kırılgan Beşli ülkelerinde finansal tabana yayılmanın, tüm yetişkinlerin finansal hizmetlere erişiminin sağlanmasının yoksulluğu ve eşitsizliği azaltma, yatırımları ve girişimciliği teşvik etme, finansal istikrarı güçlendirme ve ekonomik büyümeyi destekleme açısından önemli katkılar sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, while technological developments have made financial markets more complex, individuals are faced with financial decisions that have more long-term consequences. Financial inclusion is defined as the ability of individuals and businesses to acquire access to affordable financial products and services that meet their needs and to use them effectively. As of 2024, approximately 1.3 billion adults worldwide still lack access to financial services. Technological solutions such as digital banking and mobile payments are accelerating inclusion. However, inadequate financial literacy, infrastructure deficiencies, and socio-economic barriers are the main obstacles to financial inclusion. This thesis is aiming to evaluate the effects of financial inclusion on the Fragile Five countries (Brazil, Indonesia, India, South Africa, and Turkey). In the study, financial inclusion indicators (account ownership, credit and debit card ownership, borrowing, saving, digital payments, and mobile money account ownership) for the period 2011-2024 were obtained from the World Bank Global Findex dataset. The findings of the study show that financial inclusion in the Fragile Five countries contributes significantly to reducing poverty and inequality, promoting investment and entrepreneurship, strengthening financial stability, and supporting economic growth by ensuring that all adults have access to financial services.