DECARBONISING TURKEY'S POWER SECTOR WITH RENEWABLE ENERGY SOURCES: A STUDY IN LIGHT OF THE PARIS CLIMATE AGREEMENT
YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARIYLA TÜRKİYE'NİN ENERJİ SEKTÖRÜNÜN KARBON SALINIMININ AZALTILMASI: PARİS İKLİM ANLAŞMASI IŞIĞINDA BİR ÇALIŞMA
  1. Tez No: 974825
  2. Yazar: CELAL TİLTAY
  3. Danışmanlar: DR. JAİSE KURİAKOSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Unıversıty Of Manchester
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Bilim Dalı
Özet
Küresel ısınmanın, 20. yüzyılın ortalarından itibaren fosil yakıtların yakılmasıyla atmosfere salınan insan kaynaklı karbondioksit (CO2) gazlarına atfedildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Paris İklim Anlaşması, küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişikliğiyle mücadele etmeyi amaçlayan bir uzlaşmadır. Anlaşmanın en önemli kararı, ülkeleri kendi CO2 azaltma stratejilerini geliştirmeye teşvik ederek küresel ortalama sıcaklık artışını 2°C'nin çok altında tutmaktır. Bu tez, Paris Anlaşması'nın karbonsuzlaştırma çabaları ışığında Türkiye'nin enerji sektörü emisyonlarını incelemektedir. Farklı senaryo emisyonları üreten bir model geliştirerek, tez, ülkenin mevcut enerji stratejileriyle 2°C iklim değişikliği gerekliliklerine uygun olup olmadığını görmek ve herhangi bir azaltım gerekliliği varsa yeni bir yol haritası oluşturmayı amaçlamaktadır. Tezin yöntemi, No Mitigation (NM), Intended Nationally Determined Contribution (INDC) ve Renewable Power (RP) olmak üzere üç farklı senaryo geliştirilmesine dayanmaktadır. Tezin NM senaryosunda analiz edilen ilk sonucu, Türkiye'nin mevcut enerji stratejileriyle Paris Anlaşması'nın gerekliliklerinden uzaklaştığını göstermiştir. Çalışmanın INDC senaryosunda değerlendirilen ikinci sonucu, ülkenin 2015 yılında Paris Anlaşması'na sunduğu INDC ile 2°C iklim değişikliği gerekliliklerinin hala çok gerisinde olduğunu göstermiştir. RP senaryosunda değerlendirilen son sonuç, Türkiye'nin ülkenin yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanan yeni bir enerji stratejisiyle Paris İklim Anlaşması'nın gerekliliklerine ulaşabileceğini ortaya koydu. Bu tez, RP senaryosunun maliyet analizini ve diğer sektörler için CO2 azaltım stratejilerini değerlendirmek üzere daha fazla araştırma yapılmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
It is scientifically proven that global warming has been attributed to anthropogenic carbon dioxide (CO2) gases released into the atmosphere through the combustion of fossil fuels since the mid-20th century. Paris Climate Agreement is a consensus aiming to combat with climate change caused by the global warming. The most essential decision of the agreement is to limit global average temperature increase to well below 2°C, by encouraging countries to conceive their own CO2 mitigation strategies. This thesis, therefore, investigates power sector-CO2 emissions of Turkey in light of the Paris Agreement's decarbonisation efforts. By developing a model, outputting different scenario emissions, the thesis aims to see whether the country is in line with 2°C climate change requirements with its current power strategies, and to create a new pathway if any mitigation requirements are needed. The method of the thesis is based on developing three different scenarios named No Mitigation (NM), Intended Nationally Determined Contribution (INDC) and Renewable Power (RP) scenarios. The first result of the thesis, analysed in the NM scenario, showed that Turkey removes from the Paris Agreement requirements with its current power strategies. Second result of the study, assessed in the INDC scenario, demonstrated that the country is still far behind 2°C climate change requirements with its INDC submitted to the Paris Agreement in 2015. The final result, evaluated in the RP scenario, revealed that Turkey could reach the requirements of the Paris Climate Agreement with a new power strategy using the country's renewable energy sources. Further research is recommended by this thesis to assess both the cost analysis of the RP scenario and CO2 mitigation strategies for other sectors.