İkinci basamak bir sağlık kuruluşunda çalışan sağlık personellerinin çocuk ihmal ve istismar konusunda bilgi düzeylerinin incelenmesi
Examination of the knowledge levels of healthcare personnel working in a secondary healthcare institution regarding child neglect and abuse
  1. Tez No: 974823
  2. Yazar: DENİZ SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Çocuk ihmali ve istismarı, çocukların fiziksel, duygusal, psikolojik ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkileyen en önemli toplumsal sorunlardan biridir. Bu durumun erken dönemde fark edilmesi ve gerekli müdahalelerin yapılabilmesi için sağlık personeli kritik bir öneme sahiptir. Sağlık personellerinin bilgi ve farkındalık düzeyleri, çocukların korunması ve gerekli önlemlerin alınmasında belirleyici bir faktördür. Bu araştırma, ikinci basamak bir sağlık kuruluşunda görev yapan sağlık personelinin çocuk ihmali ve istismarına ilişkin bilgi düzeylerinin sosyodemografik özellikler ile bazı mesleki değişkenler açısından farklılık gösterip göstermediğini değerlendirmek amacıyla Ocak 2025 ve Ağustos 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemine dayalı tanımlayıcı ve kesitsel bir yapıya sahip olup ilişkisel tarama modeli esas alınarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini İstanbul Tuzla Devlet Hastanesinde görev yapan ve çalışma kapsamında belirlenen sağlık meslek gruplarına dâhil olan 1010 sağlık çalışanı oluşturmuştur. %95 güven aralığı ve %5 hata payı dikkate alınarak yapılan örneklem hesaplaması sonucunda minimum 279 katılımcıya ulaşılması hedeflenmiş olup araştırma kapsamında toplam 296 sağlık personeline ulaşılmıştır. Katılımcılara“Sosyo-Demografik Bilgi Formu”ve“Çocuk İstismarı ve İhmalinin Belirti ve Risklerini Tanılamada Sağlık Personelinin Bilgi Düzeyini Belirlemeye Yönelik Ölçek”uygulanmış ve formlar katılımcılar tarafından bireysel ve gönüllük esasına dayalı olarak doldurulmuştur. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Veri analizleri sonucunda sağlık personelinin, çocuk ihmali ve istismarına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeylerinin ölçeğin farklı alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Çİİ'ye ilişkin farkındalık ölçeği genel puan ortalaması 245,48±24,30 olup bu sonuç katılımcıların belirtileri tanıma konusunda genel olarak yüksek düzeyde duyarlılığa sahip olduğunu göstermektedir. Alt boyutlar incelendiğinde en yüksek ortalama“İstismarın Çocuk Üzerindeki Fiziksel Belirtileri”(72,70±6,84), en düşük ortalama ise“İstismar ve İhmale Yatkın Çocukların Özellikleri”(21,16±3,11) alt boyutunda elde edilmiştir. Bu bağlamda çocuk ihmali ve istismarı konusundaki bilgi ve duyarlılığı arttırmak amacıyla tüm sağlık personeline yönelik mesleki gelişim sürecini destekleyici eğitim programlarının uygulanması büyük önem taşımaktadır. Özellikle eğitim düzeyi görece düşük meslek gruplarına yönelik özel olarak yapılandırılacak eğitim programları, çocukların korunmasını güçlendirecek ve müdahale süreçlerinin etkinliğini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
Child neglect and abuse are among the most important social problems that negatively affect the physical, emotional, psychological, and social development of children. In order for this situation to be recognized at an early stage and the necessary interventions to be made, healthcare personnel have a critical importance. The knowledge and awareness levels of healthcare personnel are a determining factor in the protection of children and in taking the necessary measures. This study was conducted between January 2025 and August 2025 in order to evaluate whether the knowledge levels of healthcare personnel working in a secondary healthcare institution regarding child neglect and abuse differ in terms of sociodemographic characteristics and some professional variables. The study has a descriptive and cross-sectional structure based on quantitative research methods and was carried out using the relational screening model. The population of the research consisted of 1010 healthcare workers working at Istanbul Tuzla State Hospital and included in the health professional groups determined within the scope of the study. As a result of the sample calculation made by taking into account the 95% confidence interval and 5% margin of error, it was aimed to reach a minimum of 279 participants, and within the scope of the research, a total of 296 healthcare personnel were reached. The“Socio-Demographic Information Form”and the“Scale for Determining the Knowledge Level of Healthcare Personnel in Identifying the Symptoms and Risks of Child Abuse and Neglect”were applied to the participants, and the forms were filled out individually and on a voluntary basis by the participants. The statistical analysis of the data was carried out using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) software. As a result of the data analyses, it was determined that the knowledge and awareness levels of healthcare personnel regarding child neglect and abuse showed statistically significant differences in different sub-dimensions of the scale. The overall mean score of the awareness scale regarding child abuse and neglect (Çİİ) was 245.48±24.30, indicating that the participants generally had a high level of sensitivity in recognizing the signs. When the sub-dimensions were examined, the highest mean was found in“Physical Signs of Abuse on the Child”(72.70±6.84), while the lowest mean was obtained in the sub-dimension of“Characteristics of Children Prone to Abuse and Neglect”(21,16±3,11). In this context, it is of great importance to implement training programs that support the professional development process for all healthcare personnel in order to increase knowledge and sensitivity regarding child neglect and abuse. In particular, training programs specifically structured for occupational groups with relatively lower levels of education will strengthen the protection of children and enhance the effectiveness of intervention processes.