Hybrid-triggered CAT bond pricing for flood risk using copula-EVT models
Copula-EVT modelleri kullanılarak sel riski için hibrit tetikleyici CAT tahvili fiyatlaması
  1. Tez No: 974833
  2. Yazar: TUĞÇE BİÇER GÜRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL, DR. BÜKRE YILDIRIM KÜLEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Actuarial Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sel riski için hibrit tetikleyicili bir felaket (CAT) tahvili fiyatlama modeli geliştirmektedir. Harris County, Texas örnek olay incelemesinde, aşırı sel olaylarıyla ilişkileri dikkate alınarak üç tetikleyici gösterge seçilmiştir: GSYH'ye endekslenmiş ekonomik zararlar, günlük yağış miktarı ve minimum rüzgâr hızı. Aşırı değerlerin istatistiksel olarak modellenmesi, uç değer kuramı (extreme value theory, EVT) çerçevesinde eşiküstü değerler (POT) yaklaşımı ve Genelleştirilmiş Pareto Dağılımı (GPD) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Değişkenler arasındaki üst kuyruk bağımlılığı üç değişkenli Gumbel kopula ile modellenmiş, ortaya çıkan ortak aşım olasılıkları ise Cox Ingersoll Ross (CIR) stokastik faiz oranı modeli altında çok yıllık CAT tahvili fiyatlama formülüne dahil edilmiştir. Ampirik analiz, CAT tahvili fiyatlarının vade, nominal faiz oranı ve tetikleyici göstergeler arasındaki üst kuyruk bağımlılığı ile negatif; tetikleyici seviyeleri ve kupon oranı ile pozitif korelasyona sahip olduğunu göstermektedir. Bulgular, meteorolojik tetikleyicilerin fiyatlama üzerindeki etkisinin ekonomik zararlara kıyasla daha yüksek olduğunu ve daha güçlü bağımlılığın tetikleyicilerin eşzamanlı devreye girme olasılığını artırarak tahvil değerini düşürdüğünü ortaya koymaktadır. Bu çalışma, EVT tabanlı marjinal modelleme, bağımlılık analizi ve stokastik iskonto sürecini bütünleştiren kapsamlı bir çerçeve sunmakta ve yatırımcı getirisi ile afet risk transferi arasında denge sağlayan fiyatlama stratejilerinin tasarımına yönelik pratik rehberlik sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a hybrid triggered catastrophe (CAT) bond pricing model for flood risk. As a case study we employ the data from Harris County, Texas where three trigger indicators are selected for their relevance to extreme flood events. These are GDP-indexed economic damages, daily precipitation, and minimum wind speed. The statistical modelling of extremes is conducted within the extreme value theory (EVT) framework using the peaks over threshold (POT) approach and the generalized pareto distribution (GPD). Upper tail dependence among the variables is captured by a trivariate Gumbel copula. The resulting joint exceedance probabilities are incorporated into a multi-year CAT bond pricing formula under the Cox-Ingersoll-Ross (CIR) stochastic interest rate model. Empirical analysis shows that CAT bond prices are negatively correlated with maturity, nominal interest rate, and upper tail dependence among trigger indicators, while positively correlated with trigger levels and coupon rate. The findings indicate that meteorological triggers have a greater impact on pricing than economic damages, and that stronger dependence increases the probability of simultaneous trigger activation, which reduces bond value. This study presents a comprehensive framework that integrates EVT based marginal modelling, dependence analysis, and stochastic discounting. It offers practical guidance for designing pricing strategies that balance investor return and catastrophic risk transfer.