Bir elektrostatik toz boya fabrikasında enerji verimliliği incelemesi
Energy efficiency review in an electrostatic powder coating factory
  1. Tez No: 974840
  2. Yazar: MUSTAFA GENÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALTUĞ BOZKURT, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERŞAN ÖMER YÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Energy, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
Özet
Enerji verimliliği, 1970'li yıllarda Avrupa Birliği enerji politikalarının gündemine girmiş ve günümüzde küresel ölçekte enerji ve iklim değişikliği konularının temel unsurlarından biri haline gelmiştir. Rekabetin yoğun ve değişimin hızlı olduğu günümüz dünyasında sabit girdi maliyetlerinin yönetilmesi gerek özel sektör gerekse kamu kurumları için kritik öneme sahiptir. Bu maliyetler arasında en yüksek değere sahip ve doğrudan kontrol edilebilir olan enerji maliyetidir. Bu bağlamda ülkemizde yenilenebilir enerji yatırımları teşvik edilmiş ve enerji tasarrufu uygulamaları yaygınlaştırılmıştır. Bu çalışmada, Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir endüstriyel tesis üzerinde enerji tasarrufu potansiyeli, karbon emisyonu etkisi ve yatırımın geri ödeme süresi bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Çalışma kapsamında enerji etüdü yapılmış ve üç temel noktada iyileştirme potansiyeli tespit edilmiştir: (i) asenkron motorlarda Y-Δ yol verme metodunun yerine değişken frekanslı sürücülerin (VFD) kullanılması, (ii) gelişen LED teknolojisinin kullanımıyla aydınlatmada enerji tasarrufu sağlanması (iii) basınçlı hava kompresörlerinden elde edilen atık ısının tesisin belirli bölümlerinde ısıtma amacıyla değerlendirilmesi. Uygulamalar sonucunda enerji tüketiminin azaltıldığı, yıllık bazda önemli ekonomik kazanımlar elde edildiği ve 62,24 ton CO₂ salımının önlendiği ortaya konmuştur. Ayrıca kullanılan makinelerin enerji sınıfları dikkate alındığında, verimliliği düşük ekipmanların yüksek enerji sınıfına sahip yeni nesil makinelerle değiştirilmesinin ek tasarruf ve çevresel fayda sağlayabileceği belirlenmiştir. Çalışmanın sonuçları, enerji verimliliği uygulamalarının yalnızca çevresel faydalar sağlamakla kalmayıp aynı zamanda geri ödeme süresi kısa yatırımlar yoluyla işletmelere büyük ekonomik avantajlar sunduğunu göstermektedir. Önerilen uygulamaların ilk yatırım maliyeti, enerji tasarrufu ve geri ödeme süreleri dikkate alındığında, benzer sanayi kuruluşları için de uygulanabilir olduğu görülmektedir. Türkiye'deki sanayi kuruluşlarının bu tür enerji verimliliği uygulamalarını hızla hayata geçirmesi, Avrupa Birliği ülkeleriyle rekabet avantajlarını korumaları ve gelecekte karbon vergisi gibi düzenlemelere karşı daha hazırlıklı olmaları açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency entered the agenda of European Union energy policies in the 1970s and has become one of the fundamental elements of energy and climate change issues on a global scale today. In today's world of intense competition and rapid change, managing fixed input costs is of critical importance for both the private sector and public institutions. Among these costs, energy costs are the highest in value and directly controllable. In this context, renewable energy investments have been encouraged and energy saving practices have been promoted in our country. In this study, the energy saving potential, carbon emission impact, and payback period of an investment were examined using a holistic approach at an industrial facility operating in an Organized Industrial Zone. An energy audit was conducted as part of the study, and improvement potential was identified in three key areas: (i) using variable frequency drives (VFD) instead of the Y-Δ starting method in asynchronous motors, (ii) achieving energy savings in lighting through the use of advanced LED technology, (iii) utilizing waste heat from compressed air compressors for heating purposes in specific areas of the facility. The results of the applications showed that energy consumption was reduced, significant economic gains were achieved on an annual basis, and 62.24 tons of CO₂ emissions were prevented. Furthermore, considering the energy classes of the machines used, it has been determined that replacing low-efficiency equipment with new-generation machines with high energy classes could provide additional savings and environmental benefits. The results of the study show that energy efficiency measures not only provide environmental benefits but also offer significant economic advantages to businesses through investments with short payback periods. Considering the initial investment cost, energy savings, and payback periods of the recommended applications, they are also seen to be applicable for similar industrial establishments. It is important for industrial establishments in Turkey to rapidly implement such energy efficiency applications in order to maintain their competitive advantage with European Union countries and to be better prepared for future regulations such as carbon taxes.