Elektrostatik polyester toz boya işçilerinde ve sağlıklı kişilerde solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
A comparison of respiratory function, exercise capacity, and quality of life in electrostatic polyester powder paint workers and healthy people
- Tez No: 515083
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNAL İNCE, PROF. DR. FERHAN SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şırayder U. Elektrostatik Polyester Toz Boya İşçilerinde Ve Sağlıklı Kişilerde Solunum Fonksiyonları, Egzersiz Kapasitesi Ve Yaşam Kalitesinin Karşılaştırılması. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Elektrostatik polyester toz boyanın (EPB) insan sağlığı üzerine etkileri konusunda çalışmalar yetersizdir. Bu nedenle, bu çalışma EPB maruziyetinin solunum fonksiyonları, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmak üzere planlandı. Çalışmaya EPB işinde çalışan, ölçümlere ve testlere koopere olabilen 54 boya işçisi dahil edildi. Kontrol grubuna ise bilinen bir sağlık sorunu olmayan, EPB grubuna benzer yaş ve cinsiyette 54 sağlıklı birey dahil edildi. Olguların solunum fonksiyonları ve solunum kas kuvvetleri spirometre ile, kavrama ve quadriceps kas kuvvetleri dijital dinamometreleri ile, yaşam kaliteleri St. George Solunum Anketi (SGRQ) ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) ile, egzersiz kapasiteleri ise, artan hızda mekik yürüme testi (AHMYT) ile değerlendirildi. Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ) ile her iki grubun fiziksel aktivite düzeyleri sorgulandı. Bronş hiperaktivitesini değerlendirmek için ise egzersiz provokasyon testi (EPT) yapıldı.
Özet (Çeviri)
Şırayder U. A comparison of respiratory function, exercise capacity, and quality of life in electrostatic polyester powder paint workers and healthy people. Health Sciences Institute, Cardiopulmonary Rehabilitation Program, Master Thesis, Ankara, 2018. There is a limited study investigating the effects of electrostatic polyester powder paint (EPP) on human health. For this reason, this study was planned to investigate the effect of EPP exposure on lung function, exercise capacity and quality of life. The study included 54 paint workers who worked in EPP, co-operated with measurements and tests. The control group included 54 healthy individuals with no have health problem at similar age and sex to the experimental group. Lung function and respiratory muscle strength were measured using spirometer, handgrip and quadriceps muscle forces were evaluated using digital dynamometers, quality of life was assessed using the St George's Respiratory Questionnaire (SGRQ) and the Nottingham Health Profile (NHP), and exercise capacity was determined using the incremental shuttle walking test (ISWT). Using the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), the physical activity levels of both groups were questioned. Exercise provocation test was used to evaluate bronchial hyperactivity.