Türkiye'de kamu kurumlarına ait inşaat projelerinde değer yönetimi uygulanması için bir model önerisi
A modal proposal for the application of value managament in construction projects of public institutions in Turkey
- Tez No: 974880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ATABAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması ile bazı gelişmiş ülkelerde kamu inşaat projelerinde zorunlu olarak uygulanmakta olan Değer Yönetimi uygulamasının Türkiye'deki algılanma seviyesini ve özellikle kamu projeleri için uygulanabilme koşullarının belirlenip, proje kalitesini düşürmeden, alternatif çözüm ve stratejik süreç yönetimleriyle proje maliyetleri ve tamamlanma sürelerini de dikkate alarak proje değerinin arttırılmasını sağlayan bir model önerisinde bulunulması amaçlanmıştır. Yapılan Çalıştay değerlendirmeleri ile zenginleştirilerek hazırlanan ve Türk inşaat sektörü paydaşları ve ilgilileri temsilcilerine gönderilen ankete cevap veren 337 katılımcının bilgi düzeyi ve görüşlerine göre elde edilen sonuçlar, Değer Yönetimi uygulamasının bilinirliği, engelleyen faktörler, kritik başarı faktörleri, risk faktörleri ve uygulama sonuçları SPSS 23.0 istatistiksel veri programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların Değer Yönetiminin kamu inşaat ihalelerinde uygulamasını çok büyük oranda gerekli gördüğü, bununla beraber eğitim ve sertifikalandırma ile oluşabilecek Değer Yönetimi hakkında bilgi düzeyi ile Avrupa Birliği standartlarının bilinirliğinin düşük olduğu ve uygulama sonunda elde edilebilecek maliyet tasarrufu paylaşımı gibi konularda farklı görüşlerin olduğu görülmüştür. Bu sonuçlar dikkate alınarak Değer Yönetimi ile ilgili bir çalışma modeli ve uygulama aşamasında yararlanmak üzere bir Uygulama Kılavuzu oluşturulmuştur. Sonuçta Değer Yönetimi ile ilgili Avrupa Birliği standartları TSE tarafından uyumlaştırılıp yayınlandığından, özellikle kamu projelerinde uygulanması için mevzuatta yapılacak düzenlemelerle, değer odaklı düşünmeyi sağlayacak eğitim ve sertifikalandırma kurumları da oluşacağından, uygulama ile hem kamu kaynakları fonksiyonel kullanılmış olacak hem de Türk inşaat sektörü yurt dışında rekabet gücünü arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
With this thesis study the level of perception of the Value Management application in Turkey, which is mandatory in public construction projects in some developed countries, and the conditions for its application, especially for public projects, are determined, without reducing the project quality, by taking into account project costs and completion times with alternative solutions and strategic process management. It is aimed to propose a model that allows increasing the project value. The results obtained according to the knowledge level and opinions of 337 participants who responded to the survey prepared by enriching with the workshop evaluations and sent to the Turkish construction industry stakeholders and relevant representatives, awareness of the Value Management application, hindering factors, critical success factors, risk factors and application results SPSS 23.0 statistical data was analyzed using the program. According to the results of the analysis, it was seen that the participants considered the application of Value Management in public construction tenders very necessary, however, the level of knowledge about Value Management that could be achieved through training and certification and the awareness of the European Union standards were low, and there were different opinions on issues such as sharing the cost savings that could be achieved at the end of the application. . Taking these results into consideration, a working model for Value Management and an Implementation Guide were created to be used during the implementation phase. As a result, since the European Union standards regarding Value Management have been harmonized and published by TSE, and training and certification institutions that will provide value-oriented thinking will be established, especially with the regulations to be made in the legislation for implementation in public projects, with the application, both public resources will be used functionally and the Turkish construction sector will gain competitiveness abroad. It will increase.