İnşaat sözleşmelerindeki anlaşmazlıklar, çözüm yolları ve Türkiye'de yargı yoluyla çözülmüş anlaşmazlıklar üzerine bir araştırma
Disputes in construction contracts, resolution techniques and a upon the disputes resolved by ligitation in Turkey
  1. Tez No: 166611
  2. Yazar: BARIŞ EKEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İNŞAAT SÖZLEŞMELERİNDEKİ ANLAŞMAZLIKLAR, ÇÖZÜM YOLLARI VE TÜRKİYE'DE YARGI YOLUYLA ÇÖZÜLMÜŞ ANLAŞMAZLIKLAR ÜZERİNE BİR ARAŞTTOMA ÖZET İnşaat sektörü, ulusal gelire yaptığı katkı, yarattığı büyük istihdam ve diğer sektörler ile yoğun ilişkileri düşünüldüğünde ekonominin en önemli iş kollarından birisidir. Üstlenilen projelerin başlangıç ve bitiş tarihlerinin belli olduğu, bir kereye mahsus olarak yapıldığı ve yapım süreci boyunca çeşitli uzmanlık alanlarım bir araya getirdiği düşünülürse; inşaat sektörünün üretim, organizasyon ve sözleşme yönlerinden diğer sektörlere nazaran farklı olduğu söylenebilir. İnşaat sektöründe amaç üstlenilen projeyi belirtilen süre ve kaynaklar dahilinde, taahhüt edilen kalitede bitirebilmektir. Bu amaca ulaşmanın ön koşulu ise, tarafların yetki hak ve sorumluluklarını çok iyi tanımlayabilmektir. İnşaat sektöründe sözleşmeler proje tarafları arasındaki bu ilişkileri düzenleyen önemli belgelerdir. İnşaat işlerinin çeşitli faaliyetleri ve farklı gruplardan meslek adamlarının bir arada çalışmasını gerektiren kompleks bir yapı göstermesi, sözleşmelerin de farklı konulara açıklık getirebilen kapsamlı bir yapıda olmasını gerektirmektedir. Ancak ne kadar iyi hazırlanmış olursa olsun, sözleşmeler bir projede gerçekleşebilecek bütün olumsuz durumları göz önünde bulunduracak hükümler içermeyebilir. Bu durumda proje tarafları arasında anlaşmazlıklar oluşabilir. Eğer hemen çözülmezlerse bu anlaşmazlıklar büyüyerek bütün projenin etkilenmesine neden olurlar. İnşaat sözleşmelerindeki anlaşmazlıkları oluşturan temel faktörler insan, süreç ve projedir. İlişkiler, roller, sorumluluklar ve beklentiler insan ile ilgili alt aktörler olurken, planlama, finansal durum, sözleşmeler ve hükümleri, risk ve sözleşme uygulaması prosedürleri sürece ait alt faktörlerdir. Proje alt faktörleri ise, işin teknik kapsamı, tipi ve karmaşıklığı, arsa ve çevre koşullandır. İnşaat sözleşmelerindeki anlaşmazlık çözüm yollan, resmi anlaşmazlık çözüm yollan ve alternatif anlaşmazlık çözüm yollan olarak ikiye ayrılabilir. Bu tez kapsamında resmi anlaşmazlık çözüm yollarından yargı ve tahkim, alternatif anlaşmazlık çözüm yollarından müzakere, arabuluculuk, partnering, mini yargılama ve anlaşmazlık çözüm kurulları incelenmiştir. inşaat anlaşmazlıklarının resmi çözüm yollan olan resmi yargı ve tahkim alternatif çözüm yollarından daha maliyetlidir ve uzun zaman gerektirirler. Fakat alternatif çözüm yollarının aksine, resmi çözüm yollarında alman kararlar taraflar üzerinde bağlayıcıdır. Alternatif anlaşmazlık çözüm yollan, anlaşmazlıkları hızlı ve ekonomik olarak çözmeyi amaç edinmiş yolların bir derlemesidir. Tarafların kendi anlaşmazlıkları hakkında müzakere, arabuluculuk ve diğer yöntemlerle yine kendileri karar verirler. vıııTaraflara anlaşmazlığın çözümü konusunda yardımcı olan arabulucu ve diğer kişilerin bu konudaki görüşleri, aksi kararlaştırılmadıkça bağlayıcı değildir. Uluslararası ticaret hukukunun karmaşık yapısından ötürü ticari faaliyetler deneyimli ve uzman kurumlarca hazırlanmış standart sözleşmeler rehberliğinde görülür. Standart sözleşmeler, taraflara zaman ve bilgi açısından büyük kolaylık sağlarlar. FIDIC ve AIA sözleşmeleri, inşaat sektöründe sıklıkla kullanılan standart sözleşmelerdendir. Bu sözleşmeler, inşaat anlaşmazlıklarının çözümünde ilk olarak alternatif yollan denemeyi resmi yolların önşartı olarak zorunlu kılarken, Türkiye'de özellikle kamu ihalelerinde kullanılan yapım işleri genel şartnamesinde alternatif çözüm yollarından söz edilmemektedir. Türkiye'de yaşanan inşaat anlaşmazlıklarında, alternatif çözüm yollarının yerine resmi çözüm yollarından olan yargı yoluna başvurulmaktadır. Bu nedenle ülkemizde yaşanan anlaşmazlıkların nedenlerini belirleyebilmek üzere, ilgili Yargıtay kararlarını incelemek suretiyle bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda, Yargıtay yoluyla çözülmüş inşaat anlaşmazlıklarının 6 ana alanda ve bu alanlara bağlı 26 nedende toplanabileceği görülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
DISPUTES IN CONSTRUCTION CONTRACTS, RESOLUTION TECHNIQUES AND A RESEARCH UPON THE DISPUTES RESOLVED BY LIGITATION IN TURKEY SUMMARY The construction industry is one of the most important sectors of the economy, with its contribution to national income, great employment opportunities and intensive relations with the other industries. It can be said that the construction industry is different from the other industries in terms of production, organization and contracts as the beginnig and expiration dates of the projects are certain, and each project is unique and various fields of expertises are combined together during the construction process. The aim of the construction industry is to complete the project between defined time and resource intervals with commited quality. The precondition of this aim is to define the authority, rights and responsibilities of the participants very well. Contracts are important documents that arrange these relations between the project participants. As the construction works consist of various activities and have complex structures that requires different groups of professionals to work together, the contracts should be compherensive enough to explain different subjects. However well-prepared, a contract may not include provisions about all the negative conditions that could emerge during the project. In this case, disputes may arise between the project participants. Unless solved quickly, these disputes could increase and affect the whole project. The basic factors leading to contract disputes are the people, the process and the project. While relations, responsibilities and expectations are subfactors about the people, financial status, contracts and provisions, risk and contract application procedures are subfactors about the process. The subfactors about the project are, type and technical complexity of the work, site and environmental conditions. Dispute resolution techniques in construction contracts can be divided into two groups as formal dispute resolution techniques and alternative dispute resolution techniques. In the scope of this thesis, for formal dispute resolution techniques ligitation and arbitration; and for alternative dispute resolution techniques negotiation, mediation, partnering, mini-trial and dispute review boards are examined. Ligitation and arbitration, which are the formal resolution techniques of construction disputes, are more expensive and require longer time than the alternative techniques. However, in contrast to alternative dispute resolution techniques, the decisions taken by formal resolution techniques are binding upon the project participants.The alternative dispute resolution techniques are the compilation of methods that are aimed to solve disputes faster and more economically. By using negotiation and other methods, the project participants make their own decisions about their disputes. The opinions of the negotiator and others that help the participants to solve the dispute, are not binding unless otherwise agreed by both participants. Because of the complex structure of the international commercial law, the trading relations are guided by standard contracts which are prepared by experienced and specialist instutions. Standard contracts provide easiness to project participants in terms of time and knowledge. FIDIC and AIA contracts are frequently used standard contracts among the construction industry. However, trying the alternative dispute resolution techniques is a precondition of formal methods in these standard forms, the alternative methods are not stated in YİGŞ that is used especially in public tenders in Turkey. The construction disputes in Turkey are subjected to ligitation instead of alternative resolution techniques. For tins reason, in order to find the causes of disputes in Turkey, an area research is carried out by examing the supreme court's decisions. The findings of the research showed that the construction disputes resolved by supreme court in Turkey have 6 main factors and 26 subfactors. XI