Edebiyatta iktisat ve ahlak: Honore de Balzac'ın Cesar Birotteau, Nucingen Bankası ve Tefeci Gobseck adlı romanlarının iktisat ve ahlak bağlamında incelenmesi
Economics and ethics in literature: An analysis of Honore de Balzac's Novels-Cesar Birotteau, The Firm of Nucingen, Gobseck in the context of economics and ethics
  1. Tez No: 974895
  2. Yazar: FATMA NUR AYSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Ekonomi, Fransız Dili ve Edebiyatı, History, Economics, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, edebiyat ve iktisat disiplinlerinin kesişiminde Balzac'ın eserlerinden yola çıkarak iktisat ve ahlak konularını ele alan özgün bir çalışma sunmaktadır. Tezin ana katkısı, Balzac'ın Cesar Birotteau, Nucingen Bankası ve Tefeci Gobseck adlı romanlarında karakterlerin iktisadi ve ahlaki davranışlarını ayrıntılı bir şekilde analiz ederek, edebiyatın iktisat ve ahlak araştırmalarına nasıl katkı sağlayabileceğini göstermesidir. Bu çalışma, iktisat teorilerinin sadece soyut ve matematiksel modellerle sınırlı kalamayacağını, edebiyatın sunduğu zengin insan deneyimlerinin iktisadi analizlerde dikkate alınması gerektiğini savunmaktadır. Tez, Balzac'ın romanları aracılığıyla kapitalist toplumlarda ekonomik gücün ve maddiyatın ahlaki değerleri nasıl aşındırabileceğini ve toplumda yozlaşmaya yol açabileceğini göstermektedir. Romanlardaki karakterlerin ekonomik kararları, sosyal ve psikolojik durumlarla şekillenmekte olup, bu durum davranışsal iktisadın rasyonel seçim modellerine karşı sunduğu yaklaşımlar ile uyumludur. Balzac'ın eserleri, insan davranışlarını tüm yönleriyle anlamaya çalışan davranışsal iktisat yaklaşımlarına içerik ve metodolojik katkılar sağlamaktadır. Ayrıca, Balzac'ın romanları ekonomik temaların ve karakterlerin iktisadi dürtülerinin ve davranışlarının detaylı bir şekilde incelenmesi açısından iktisadi modeller ve teoriler için zengin bir kaynak sunmaktadır. Bu tez, iktisatçıların sadece rasyonel modellerle değil, edebi eserlerden esinlenerek de ekonomi teorilerini geliştirebileceğini ortaya koymaktadır. Edebi analizde romanların karakter gelişimi, temalar, dil kullanımı, anlatı teknikleri ve sembolizmi ele alınmış, etik analizde ise karakterlerin ahlaki ve etik kavramları anlama ve uygulama biçimleri incelenmiştir. Bu, edebiyatın, özellikle de romanların, toplumsal ve iktisadi dinamiklerin analiz edilmesine nasıl katkı sağlayabileceğini göstermektedir. Tez, edebiyatın ve iktisadın birbirleriyle nasıl etkileşim içinde incelenebileceğine dair bir model önererek, bu disiplinler arasındaki diyaloğu ilerletmeyi hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an original study at the intersection of literature and economics, examining economic and moral issues through the works of Balzac. The main contribution of the thesis is the detailed analysis of the economic and moral behaviors of characters in Balzac's novels Cesar Birotteau, The Firm of Nucingen, and Gobseck, demonstrating how literature can contribute to the study of economics and ethics. This study argues that economic theories cannot be limited to abstract and mathematical models alone, emphasizing that the rich human experiences presented in literature should be considered in economic analyses. The thesis shows how Balzac's novels illustrate the erosion of moral values by economic power and materialism in capitalist societies, leading to societal corruption. The economic decisions of the characters in the novels are shaped by social and psychological conditions, aligning with behavioral economics" approaches, which highlight the importance of emotional and irrational factors in decision-making processes. Balzac's works provide substantial content and methodological contributions to behavioral economics, aiming to understand human behavior comprehensively. Moreover, Balzac's novels offer a rich source for examining economic themes and the economic motives and behaviors of characters, presenting valuable insights for economic models and theories. This thesis demonstrates that economists can develop economic theories not only through rational models but also by drawing inspiration from literary works. The literary analysis addresses character development, themes, language use, narrative techniques, and symbolism in the novels, while the ethical analysis examines how characters understand and apply moral and ethical concepts. This shows how literature, especially novels, can contribute to analyzing social and economic dynamics. The thesis proposes a model for studying literature and economics in interaction, aiming to advance the dialogue between these disciplines.