Onkoloji hastalarının karşılanmamış hemşirelik bakımı ve şefkatli bakım algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between missed nursing care and compassionate care perceptions of oncology patients
- Tez No: 974894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZSABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma onkoloji hastalarının karşılanmamış hemşirelik bakımı ve şefkatli bakım algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Karadeniz Teknik Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Farabi Hastanesi'nde onkoloji biriminde yatmakta olan hastalar; örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 290 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Hasta Bilgi Formu”,“MISSCARE Hasta Anketi”ve“5 Maddelik Şefkat Ölçeği”nin Türkçe versiyonu kullanılmıştır. Araştırma verileri, kurum izinleri ve etik kurul onayı alındıktan sonra dahil edilme kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalardan, Temmuz 2024- Haziran 2025 tarihleri arasında, toplanmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri, Mann Whitney U testi, Bağımsız İki Örnek T testi, Kruskal Wallis H testi, tek yönlü varyans analizi, Spearman's Rho korelasyonu, Robust regresyon analizi, ortalama, standart sapma, ortanca, frekans ve yüzde kullanılmıştır. Hastaların karşılanmamış bakım algısı puan ortalamasının 2.11±0.52 ve şefkatli bakım algısı puan ortalamasının 3.41±0.74 olduğu belirlenmiştir. Karşılanmamış hemşirelik bakımı ile algılanan şefkat arasında istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönde, orta şiddette ilişki olduğu (r=-0.592; p<0.001) ve karşılanmamış hemşirelik bakımının algılanan şefkati anlamlı derecede etkilediği saptanmıştır (p<0.001; R ², %39.57). Sonuç olarak, hastalarda karşılanmamış hemşirelik bakımı düzeyi arttıkça algılanan şefkat düzeyinin azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and correlational design in order to examine the relationship between oncology patients' perceptions of missed nursing care and compassionate care. The population of the study was the patients hospitalized in the oncology unit of Karadeniz Technical University Health Application and Research Center Farabi Hospital; The sample consisted of 290 patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study.“Patient Information Form”,“MISSCARE Survey -Patient”and Turkish version of“5-Item Compassion Scale”were used to collect data. The research data were collected between July 2024 and June 2025 from patients who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study after obtaining institutional permissions and ethics committee approval. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests, Mann Whitney U test, Independent Two-Sample T test, Kruskal Wallis H test, one-way analysis of variance, Spearman's Rho correlation, Robust regression analysis, mean, standard deviation, median frequency and percentage were used in the analysis of the data. It was determined that the mean score of the missed nursing care perception was 2.11±0.52 and the mean score of the compassion perception was 3.41±0.74. It was found that there was a statistically significant, negative, moderate relationship between missed nursing care and perceived compassion (r=-0.592; p<0.001) and that missed nursing care significantly affected perceived compassion (p<0.001; R ²; %39.57). As a result, it was determined that the level of perceived compassion decreased as the level of missed nursing care increased in patients.