PC entegrasyonlu anorektal manometre tasarımı
PC based anorectal manometry dizayn
  1. Tez No: 97490
  2. Yazar: DUYGU İSTEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Anorektal Manometre (ARM), bırakma ve tutmadan sorumlu kasların fonksiyonlarını değerlendirmekte kullanılan bir testtir. Sağlıklı bir insanda, rektum duvarının gerilmesi, internal sfinkterlerin gevşemesine ve eksternal sfinkterlerde de istemli bir kasılmaya yol açar. Hirschsprung hastalığında ise rektumun gerilmesi internal sfinkterlerde gevşeme meydana getirmez Gerçekleştirilen sistemde, elektromanometrik kayıtlar bir prob kullanılarak prematüre bebeklerin anorektal ampullasında yapılmıştır. Probun ucunda lateks bir balon ve buna bağlı bir basınç sensörü bulunmaktadır. Sensör vasıtasıyla algılanan basınç değerleri kuvvetlendirici katında kuvvetlendirilmekte ve analog-sayısal çeviriciler aracılığıyla sayısal değere dönüştürülmektedir. Sayısal değere dönüştürülmüş olan basınç bilgisi tasarlanan bir giriş/çıkış (I/O) kartı üzerinden bilgisayara aktarılmaktadır. Elde edilen bilgi Delphi yazılım programı ile değerlendirilerek bilgisayar ekranında görüntülenmektedir. Sistem her test öncesi ve sonrasında kalibre edilmektedir. Yazılan program desteğiyle anlık basınç değişimi ve basınç-zaman grafiği şeklinde bilgisayar ekranında hastaya ait bilgiler görülebilmektedir. Basınç- zaman grafiği ile basıncın zamana göre artış ve azalmasının net olarak görünmesi sağlanmaktadır. Ayrıca kayıt sistemiyle hastanın daha önceki değerleri ve doktora ait görüşler bulunmaktadır. Bir teşhis metodu olan Anorektal Manometre. Hirschsprung hastalarında ve normal deneklerde denenmiştir. Normal deneklerde rektal şişmeye cevap olarak rektosfinkterik refleks gözlenmiştir. Hirschsprung hastalarına sahip deneklerde ise rektosfinkterik refleks yoktur. Bu teknik daha büyük çocuklara uygulandığı zamanda güvenilir sonuçlar alınmıştır. Bu çalışmadaki amaç, yenidoğanlarda fonksiyonel distal tıkanma sendromunda teşhise ait güvenilir bilgiler almak için düşük riskli bir metodun elektronik bir donanımla uygulanabilirliğini sağlamak ve fizyolojik alanda da ilerleme kaydetmek olmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Anorectal manometry is a lest, used to evaluate the function of the muscles resposible for the act of defecation and continence. In normal patients, distention of the rectum produces an involuntary relaxation of the internal sphincter with schehronous contraction of the external sphincter. This reflex relaxation of the internal sphincter appears to be mediated through the intramural ganglion. In Hirschprung's disease, the internal sphincter fails to relax in response. In the designed system, clectromanometric recording was performed in the anorectal ampulla of premature infants using a probe. The probe has pressure-sensing device incorparated into it and a latext balloon attached to its tip. The sensor detect the pressures within the anorectal canal which are then transmitted through sensor to a amplifier. This data are converted into digital value by on ADC. The digital information on the pressure is sent to the computer via an input/output card. The information that is obtained is sent to the computed by a software in which a computer language that is called Delphi is used. The whole system was calibrated before and after each. On computer screen the information about the patient, the spontaneous change in pressure and pressure time graphie exist on the computer screen via the written program. Pressure- time graphic provides a clear appearance of pressure's ups and downs in relation with time. Besides, via the recording system, the previous findings about the patients and the doctor's opinions can be found. Anorectal manometry as a diagnostic method has been proven in normal subjects and Hirschsprung's disease patients. Although this technique is reliable when applied to order children, reports have indicated that this is not the case in neonates. Our purpose in this work has been to develop a physiological invasive and low-risk method to obtain reliable diagnostic information on the functional distal obstruction syndrome in the newborn.