Kafes kodlamalı modülasyon kullanan karma ARQ sistemlerinin toplanabilir beyaz Gauss gürültülü ve sönümlü kanallar için başarım analizi
The Throughput analysis of hybrid ARQ systems using trellis coded modulation for additive white Gaussian noise and fading channels
- Tez No: 97489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ TAŞPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu tezin amacı simetrik kafes kodlamalı modülasyon (TCM), asimetrik kafes kodlamalı modülasyon (ATCM), çoklu kafes kodlamalı modülasyon (MTCM), delinmiş kafes kodlamalı modülasyon (PTCM) ve oran uyumlu delinmiş TCM (RCPTCM) gibi değişik kafes kodlamalı modülasyonların karma ARQ protokollarının başanmları üzerindeki etkisini göstermektir. Veri haberleşmesinde amaç kanal gürültüsünün sebep olduğu iletim hatalarının kontrol edilmesidir. Veri haberleşmesinde iki temel hata kontrol şeması vardır. İleri hata düzeltme (FEC) ve otomatik tekrar isteği (ARQ) şemaları. Karma ARQ (HARQ) temel ARQ protokollarının başarımlarını geliştiren, FEC sisteminin güvenirliliğini arttıran başka bir paket iletim semasıdır. Karma ARQ, FEC sisteminden daha yüksek güvenirlilik ARQ sisteminden daha yüksek başarım sağlar. Başarım verimini arttırmak için kod birleştirme teknikleri karma ARQ şemalarına uygulanmıştır. Bu tür şemalarda alınan hatalı veri paketleri iptal edilmeyip birbirleriyle uygun şekilde birleştirilir ve bu birleşmeden elde edilen veri paketleri çözülür. Kafes kodlamalı modülasyon (TCM) sayısal iletimin güvenirliliğini arttıran birleşik bir kodlama ve modülasyon şeklidir. Güç ve band genişliği verimi sağlar. Birinci bölümde temel ARQ ve karma ARQ protokollan basitçe özetlenmiştir. İkinci bölümde, kafes kodlamalı modülasyon türleri detaylıca açıklanmış ve transfer fonksiyonları verilmiştir. Bu transfer fonksiyonlarından toplanabilir beyaz Gauss gürültülü (AWGN) ve sönümlü kanallar için spektral katsayılar bulunmuştur. Üçüncü bölümde, TCM, ATCM, MTCM, RCPTCM kullanan karma ARQ protokollarının başanmları verilmiştir. Son bölümde sonuçlar tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The aim of this thesis is to show the effect of various types of trellis coded modulations such as symmetric trellis coded modulation (TCM), asymmetric trellis coded modulation (ATCM), ' multiple trellis coded modulation (MTCM), punctured trellis coded modulation (PTCM) and rate compatible punctured TCM (RCPTCM) on the throughputs of hybrid ARQ protocols for AWGN and fading channel. Major concern in data communication is how to control transmission error caused by the channel noise. There are two basic error control schemes for data communications: Forward error correction (FEC) and automatic repeat request (ARQ) schemes. Hybrid automatic repeat request (HARQ) scheme is another packet transmission technique for improving the throughputs of basic ARQ protocols and for improving the reliability of FEC protocol. Hybrid ARQ provides higher reliability than FEC system alone and higher throughput than ARQ system alone. In order to increase throughput efficiency, code combining technique is applied to hybrid ARQ schemes. In these kinds of schemes, received erroneous packets are not discarded, but combined with their repeated copies in an optimum manner and then the decoder decodes this combined packet. Trellis coded modulation (TCM) is a combined coding and modulation scheme for improving the reliability of a digital transmission. It achieves both power and bandwidth efficiency. In the first chapter, basic ARQ and hybrid ARQ protocols have been summarized briefly. In the second chapter, types of trellis coded modulations have been explained in detail and their transfer functions have been given. From transfer functions, their spectral coefficients for additive white Gaussian noise (AWGN) and fading channels are evaluated. In the third chapter, the throughputs of hybrid ARQ protocols using TCM, ATCM, MTCM and RCPTCM have been given. In the last chapter, results have been discussed and succession have been introduced.