Akım taşıyıcıların incelenmesi ve elektronik devre tasarımında kullanılması
Examining current conveyors and using in electronic circuit design
- Tez No: 97493
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ill ÖZET Bu tezde, akım taşıyıcı devreleri incelenmiş ve ikinci kuşak akım taşıyıcılar kullanılarak sayısal devrelerdeki VE, VEYA, DEĞÎL, VE DEĞİL ve VEYA DEĞÎL kapılan gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, tanıtılan bu kapı devreleri kullanılarak kombinasyonel bir sayısal devre olan 2x4 kod çözücü devresi gerçekleştirilmiştir. Literatürde, akım taşıyıcıların kapı devrelerine uygulanmasıyla ilgili hiçbir çalışma bulunmamaktadır ve akım taşıyıcılar kullanılarak gerçekleştirilen sayısal kapı devreleri, ilk kez bu tezde tanıtılmıştır. Tezin birinci bölümünde, akım taşıyıcılar ve tezde incelenen konulara genel bir giriş yapılmış ve tezde faydalanılan kaynaklar hakkında kısaca bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, akım taşıyıcılar ayrıntılı bir şekilde tanıtılarak akım taşıyıcıların kullanıldığı temel devrelerden bazıları PSPICE programı yardımıyla simüle edilmiş ve devre çıkışlarından elde edilen işaretler grafik halinde verilmiştir. Üçüncü bölümde, BJT'lerin kullanıldığı ve büyük bir lineerlik sahasına sahip olan, pozitif ve negatif ikinci kuşak akım taşıyıcı devreleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, tanıtılan bu devrelerin DC ve AC performans analizleri yapılmış ve MOS'larla gerçekleştirilmiş olan CCII devreleriyle kıyaslanmıştır. Dördüncü bölümde, temel lojik kapılar tanıtılmış, daha sonra bu kapılar CCII'lar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Son olarak da CCII'lann kullanıldığı kapı devreleriyle, kombinasyonel lojik bir devre olan 2x4 kod çözücü devresi gerçekleştirilmiştir. Beşinci bölümde, tezde yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar açıklanmış ve yararlanılan kaynaklar verilmiştir. Devrelerin simüle edilmesinde kullanılan PSPICE programı için yapılan programlar, tezin Ekler kısmında verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, current conveyor circuits have been examined and the logical AND, OR, NOT, NAND and NOR gates have been realized by using the second generation current conveyors. After that, the 2x4 decoder, which is a combinational circuit, has been realized by using these gates. In the first chapter of the thesis, current conveyors and the topics examined in the whole of the thesis have been introduced shortly and then it has been mentioned about the references that have been used in the thesis. In the second chapter, current conveyors have been examined in details and some of the circuits realized by using the current conveyors have been simulated by PSPICE program and the output signals obtained have been given by graphics. In the third chapter, the positive and negative current conveyor circuits which have wide linearity have been realized with BJTs. After that, the DC and AC performance analysis of these circuits have been made and then compared with the ones realized with MOS transistors. In the fourth chapter, the main logical gates have been introduced and realized with CCIIs. Finally, the 2x4 decoder, which is a combinational circuit, has been designed by using these gates. In the fifth chapter, the results obtained in the thesis have been expressed and the references used have been given. All programs written in order to simulate the circuits in the PSPICE program have been given in the appendix of the thesis.