İşe alımda ve iş ilişkisinde kişisel sağlık verilerinin işlenmesi
Processing of personal health data in the context of recruitment and employment
- Tez No: 974980
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURCU SAVAŞ KUTSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kişisel sağlık verileri; nitelikleri itibariyle daha etkin ve katı koruma mekanizmalarını gerektiren özel nitelikli kişisel verilerden biridir. İşe alım aşamasında ve iş ilişkisi kurulduktan sonraki süreçte adayların ve işçilerin kişisel sağlık verileri sıklıkla işlenmekte, bu durum kişisel sağlık verilerinin güvence altına alınması ihtiyacını gündeme getirmektedir. Her ne kadar kişisel veriler, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında güvence altına alınmış olsa da adayların ve işçilerin kişisel sağlık verilerinin hangi şartlar altında işlenebileceği hem uygulamada hem de öğretide en çok tartışma yaratan konulardan biri olmayı sürdürmektedir. Bu çalışmada, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve 95/46/EC sayılı Yönerge ile Genel Veri Koruma Tüzüğü düzenlemeleri karşılaştırmalı olarak ele alınacak; kişisel sağlık verilerinin işlenmesine ilişkin usul ve esaslar, iş hukukunun kendine özgü yapısı gözetilerek multidisipliner bir yaklaşımla değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Personal health data, due to their sensitive nature, are classified as a special category of personal data requiring robust and strict protection mechanisms. During the recruitment phase and throughout the course of the employment relationship, personal health data of candidates and employees are frequently processed, thereby raising the need for such data to be adequately safeguarded. Although personal data are protected under the Law on the Protection of Personal Data No. 6698, the conditions under which candidates' and employees' personal health data may be lawfully processed remain among the most debated issues in both practice and legal scholarship. This study comparatively examines the provisions of the Law on the Protection of Personal Data, Directive 95/46/EC, and the General Data Protection Regulation; and evaluates the legal bases and procedural rules for the processing of personal health data through an interdisciplinary approach that considers the specific characteristics of labour law.