Tiroid kanserli hastalardan alınan kan örneklerindeki bazı minerallerin değerlendirilmesi ve foton-atomik parametrelerinin tayini
Evaluation of some minerals in blood samples from thyroid cancer patients, and the determinati̇on of photon-atomic parameters
- Tez No: 975031
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN İÇELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
Özet
Tiroid kanser insidansı bugün tüm dünyada artmakta olup, bunun arkasında yatan neden tam olarak belli değildir. Tanı yöntemlerindeki gelişme ve tiroid kanserlerinde gerçek sayısal artış bu duruma neden olarak öne sürülmektedir. Bu çalışmada, Tiroid kanserli hastaların kan serumlarından elde edilen bazı minerallerin ICP-OES ile analizleri yapılıp konsantrasyonları elde edildi. Yapacağımız analiz ile kan serumu örneklerinde radyoiyot tedavisi sonrası meydana gelen yapısal değişiklikler incelenmiştir. Daha sonra ZXCOM programı ile elektron yoğunluklarına bakılarak tedavi öncesi, tedavi sonrası arasındaki farklılıklar incelendi.
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer incidence rates have been increasing worldwive but the reason behind this is unclear. Both the increasing use of diagnostic technologies allowing the detection of thyroid cancer and a true increase in thyroid cancer incidence have been proposed. İn this study, patients with thyroid cancer from blood serum of some minerals done by ICP-OES analysis of the concentration were obtained. We make structural changes occurring after radioiodine therapy in the blood serum samples were examined in this analysis Then, by looking at the program ZXCOM electron density was examined differences between post-treatment and pre-treatment.