Fırsatlar ve riskler bağlamında üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımı: Muş ve İstanbul örneği
Social media use of university students in the context of opportunities and risks: The case of Muş and İstanbul
  1. Tez No: 975034
  2. Yazar: MESUT BOZYEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA ŞAKI AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İstanbul ve Muş'ta öğrenim gören üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım amaçlarını karşılaştırmak ve bu kullanım biçimlerinin demografik özelliklere göre nasıl farklılaştığını ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Araştırma,“Kullanımlar ve Doyumlar Kuramı”çerçevesinde tasarlanmış olup, sosyal medyanın bireyler açısından hangi işlevleri yerine getirdiğini ve hangi ihtiyaçları karşıladığını anlamaya odaklanmaktadır. Günümüzde sosyal medya, yalnızca iletişim kurma aracı olmanın ötesinde, bilgi edinme, sosyalleşme, eğlence, kendini ifade etme ve hatta kimlik inşası gibi çok çeşitli işlevler üstlenmektedir. Bu bağlamda, bölgesel ve kültürel farklılıkların sosyal medya kullanımındaki yansımalarını incelemek hem akademik literatür hem de politik açıdan önemli bir katkı sunmaktadır. Araştırma verileri, 788 üniversite öğrencisinden toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, sosyal medya kullanım amaçlarını ölçen 40 maddelik, beşli likert tipi ölçek kullanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri ile sosyal medya kullanım davranışları arasındaki ilişkiler ayrıntılı biçimde incelenmiş, kullanım süreleri, tercih edilen platformlar ve motivasyonlar üzerinde odaklanılmıştır. Bulgular, İstanbul'daki öğrencilerin sosyal medyayı ağırlıklı olarak bilgi edinme, akademik amaçlar ve sosyal etkileşim için kullandığını göstermektedir. Bu gruptaki öğrenciler, sosyal medyayı hem akademik kaynaklara erişim hem de profesyonel iletişim kurma aracı olarak değerlendirmekte; bunun yanında sosyal ağlar üzerinden kültürel içeriklere ulaşma eğilimleri yüksektir. Öte yandan, Muş'taki öğrenciler sosyal medyayı daha çok eğlence, boş zaman değerlendirme ve sosyalleşme amaçları doğrultusunda kullanmaktadır. Bu grupta, görsel-işitsel içerik platformları ve anlık mesajlaşma uygulamaları ön plandadır. Sonuçlar, iki şehir arasında sosyal medya kullanım biçimleri açısından anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. İstanbul'daki öğrencilerin kullanım pratikleri daha çok bilgiye erişim ve akademik başarı odaklı iken, Muş'taki öğrencilerin kullanım pratikleri sosyal bağların güçlendirilmesi ve boş zaman değerlendirme ile ilişkilidir. Bu farklılıklar, dijital uçurumun yalnızca teknolojiye erişimle sınırlı olmadığını; kültürel, ekonomik ve eğitimsel faktörlerle de şekillendiğini göstermektedir. Araştırma, sosyal medya politikalarının ve dijital okuryazarlık programlarının bölgesel ihtiyaçlara göre uyarlanması gerektiğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the purposes of social media use among university students in Istanbul and Muş, focusing on how these purposes differ according to demographic characteristics. Designed within the framework of the Uses and Gratifications Theory, the research aims to explore the functions social media serves for individuals and the specific needs it fulfills. In contemporary society, social media has evolved beyond being a mere communication tool, functioning as a platform for information retrieval, socialization, entertainment, self-expression, and even identity construction. Examining regional and cultural variations in social media use provides significant contributions to both academic literature and applied policy. Data were collected from 788 university students using a 40-item, five-point Likert scale designed to measure purposes of social media use. Participants' demographic profiles were analyzed in relation to their patterns of social media engagement, focusing on usage duration, preferred platforms, and underlying motivations. The findings indicate that students in Istanbul primarily use social media for obtaining information, academic purposes, and social interaction. For these students, social media serves as a means of accessing academic resources, engaging in professional networking, and consuming cultural content. In contrast, students in Muş tend to use social media mainly for entertainment, leisure activities, and socializing. Visual-audio content platforms and instant messaging applications are especially prominent within this group. The results reveal meaningful differences between the two cities in terms of social media practices. While Istanbul students' usage is more oriented towards knowledge acquisition and academic success, Muş students' usage is more closely linked to strengthening social ties and leisure pursuits. These differences suggest that the digital divide is shaped not only by access to technology but also by cultural, economic, and educational factors. The study concludes that social media policies and digital literacy programs should be tailored to address regional needs, ensuring equitable and contextually relevant strategies for fostering effective and meaningful engagement with digital platforms.