Erkek hükümlülerin ceza infaz kurumu süreçlerinin aile aidiyeti ve umutsuzluk düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of male convicts' penal sanction processes on their family belonging and hopelessness levels
- Tez No: 975033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RUMEYSA AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmada erkek hükümlülerin geçirdikleri ceza infaz kurumu süreçlerinin aile aidiyeti ve umutsuzluk düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Nisan 2025'te Adalet Bakanlığına bağlı bir ceza infaz kurumunda bulunan 200 erkek hükümlü oluşturmaktadır. Araştırmaya başlamadan önce araştırmamıza ilişkin hipotezler belirlenmiştir. Anket doldurma yöntemi ile 400 erkek hükümlüye Sosyo- demografik Bilgi Formu, Aile Aidiyeti Ölçeği ve Beck Umutsuzluk Düzeyi Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan araştırmada sosyo-demografik değişken gruplarının aile aidiyeti ve umutsuzluk düzeyi Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testi ile incelenmiştir. Umutsuzluk ve aile aidiyeti arasındaki ilişkiyi belirlemek için de Spearman korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre aile aidiyeti düzeyi ile umutsuzluk düzeyi arasında negatif yönlü bir ilişki elde edilmiştir. Çalışma bulguları neticesinde ceza infaz kurumuna gelmeden önceki medeni durumu, ceza infaz kurumuna geldikten sonraki medeni durum, infaz süresi, suç türleri, yaş grupları, eğitim durumları, çocukluk aile yaşantısı, güncel aile yaşantısı, evlilik yaşı, evlilik süresi açısından aile aidiyetlerinin ve umutsuzluklarının farklı olmadığı gözlemlenmiştir. Buna karşın ceza infaz kurumunda iken psikolojik destek alma, psikiyatrik tanı alma, ceza infaz kurumu geçmişleri, ceza infaz kurumunda iken ziyaret ya da görüntülü görüşme yapma, ekonomik gelir düzeyine göre aile aidiyeti ve umutsuzlukları arasında farklılık bulunmuştur (p<0,05). Bu sonuçlar doğrultusunda, hükümlülerin ceza infaz kurumunda gerçekleştirilen aile görüşmelerinin ödül sistemine göre artırılması, hükümlülere yönelik farklı psikososyal destek çalışmalarının ve grup çalışmalarının gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Anahtar Kelimeler Aile Aidiyet Düzeyi, Ceza İnfaz Kurumu, Erkek Hükümlüler, Umutsuzluk Düzeyi
Özet (Çeviri)
The impact of individuals' family belongingness and levels of hopelessness on their lives has been examined in various studies conducted to date. Among these variables, it has been found that a high level of family belongingness positively affects individuals' ability to overcome difficulties more easily, while it has been found that individuals with low hopelessness levels have positive perspectives. This study aims to investigate the effect of the incarceration process on male prisoners' family belongingness and hopelessness levels. The study group consists of 200 male prisoners in a correctional institution affiliated with the Ministry of Justice as of April 2025. Before starting the research, hypotheses regarding our research were determined. The Socio-demographic Information Form, Family Belonging Scale and Beck Hopelessness Level Scale were applied to 400 male prisoners using a survey method. In the study, the family belonging and hopelessness levels of socio-demographic variable groups were examined with the Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests. Spearman correlation analysis was conducted to determine the relationship between hopelessness and family belongingness. According to the results of the study, a negative correlation was found between family belongingness and hopelessness levels. Based on the findings, there is no significant differences in family belongingness and hopelessness concerning marital status before incarceration, marital status after incarceration, length of sentence, types of crimes, age groups, education levels, childhood family life, current family life, age at marriage, and length of marriage. On the other hand, significant differences were found between family belonging and hopelessness according to receiving psychological support, receiving psychiatric diagnosis, incarceration history, visiting or making video calls, and economic income level during incarceration (p<0,05). In line with these results, it is recommended that the number of family meetings held in penal institutions should be increased according to the reward system and that different psychosocial support activities and group studies should be carried out for the convicts. Keywords Family Belonging Level, Penal Institution, Male Convicts, Hopelessness Level