Türkiye'de 2023 yılında meydana gelen depremin mevsimlik tarım işçileri üzerine etkileri: Kahramanmaraş ili örneği
The effects of the 2023 earthquake in Turkey on seasonal agricultural workers: The example of Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 975077
  2. Yazar: EDA SERDAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlığın var olduğu zamanlardan beri yeryüzü farklı doğal afetlerle karşılaşmaktadır. Bunlar arasında en önemlileri; deprem, seller, çığ, volkanik faaliyetler vb. dir. Deprem kuşağı üzerinde bulunan Türkiye'de farklı zamanlarda çok şiddetli depremler meydana gelmiştir. En son meydana gelen ve yüzyılı felaketi denilen Kahramanmaraş merkezli deprem ile çok can ve mal kaybı yaşanmıştır. Sonrasında tüm sosyo ekonomik alanlarda etkileri gözlenen bu deprem Türkiye'de hem genel ekonomiyi hem de yöre tarımını ve ekonomisini etkilemiştir. Bu çalışmada bu felaketin yöre tarımının önemli tamamlayıcısı olan mevsimlik tarım işçiliğine etkisi araştırılmıştır. Yörede üretim deseninin özellikle insan gücüne ihtiyaç duyması ve Türkiye'nin tarımda modern ve mekanize uygulamalara gecikmesi sebebiyle mevsimlik tarım işçiliği üretimin sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Kahramanmaraş'ta yaşanan depremin mevsimlik tarım işçileri üzerinde ne gibi etkilere sebep olduğu araştırılmıştır. Bu amaçla Kahramanmaraş ili Onikişubat, Pazarcık, Dulkadiroğlu, Türkoğlu ilçelerinde mevsimlik tarım işçiliği yapan kişilerin ve onların ailelerinin 2023 Kahramanmaraş depremlerinden etkilenme durumları, yaşadıkları zorlukları belirlenip uygun olan çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır. Çalışma kapsamında, mevsimlik tarım işçilerinin depremler sırasında yaşadıkları zorluklar; çalışma saatleri, barınma, sağlık, çalıştıkları bölgelerdeki tarım arazilerinin depremden etkilenme durumları, deprem sonrası barınma eğitim ve sosyal desteklemeler gibi farklı soruların yer aldığı anketler hazırlanarak Kahramanmaraş bölgesindeki tarım işçilerine uygulanmıştır. Anketlerden Elde edilen veriler Ki kare analizi ile yorumlanmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak Kahramanmaraş'taki arazı yapılarının kısmen de olsa engebeli olması teknolojik imkânlardan faydalanmayı kısıtladığından dolayı mevsimlik tarım işçisi istihdamına gerek duyulmaktadır. Araştırma bölgesi ile birlikte 11 ili etkileyen depremde işçilerin %68,22 si Kahramanmaraş'ta bulunduğunu ve diğerleri de çevre illerde ikamet ettiğini ifade etmişler ve bunların %62,62 si depremden doğrudan etkilendiğini belirtmişlerdir. Analizlerde doğrudan etkilenmeyen kesim deprem üssü bölgesinden uzakta veya daha az hasarla atlatmış olması doğrudan etkilenme durumunda önemli yer tutmaktadır. Ki-kare analizi sonucunda depremden etkilenme ölçütleri ile tarımsal alanlarda hasar ve ürün kaybı olduğuna inanma, işçi ve tarımsal girdi temininde yaşanan zorluklar, tarımsal girdi fiyatlarındaki artış, konut sorunu ve göçü düşünme konuları arasında farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the dawn of humanity, the earth has been confronted with various natural disasters. The most significant of these are earthquakes, floods, avalanches, volcanic activity, and other similar events. Turkey, located in a seismic zone, has experienced very severe earthquakes at various times. The most recent earthquake, centered in Kahramanmaraş and known as the“disaster of the century,”resulted in significant loss of life and property. This earthquake, whose aftermath affected all socioeconomic sectors, impacted both the general economy and regional agriculture and its economy. This study investigates the impact of this disaster on seasonal agricultural work, a crucial component of regional agriculture. Because the regional production pattern relies heavily on manpower and Turkey's lag behind in adopting modern and mechanized agricultural practices, seasonal agricultural work is crucial for the sustainability of production. This study investigates the impact of the Kahramanmaraş earthquake on seasonal agricultural workers. For this purpose, we aimed to determine the impact and difficulties experienced by seasonal agricultural workers and their families in the Onikişubat, Pazarcık, Dulkadiroğlu, and Türkoğlu districts of Kahramanmaraş province, and to propose appropriate solutions. As part of the study, surveys were prepared and administered to agricultural workers in the Kahramanmaraş region, addressing the challenges experienced by seasonal agricultural workers during earthquakes, including working hours, housing, health, the impact of the agricultural lands in their areas of employment, and post-earthquake shelter, education, and social support. Data obtained from the surveys were interpreted using chi-square analysis. Consequently, the relatively rugged terrain in Kahramanmaraş limits the use of technological resources, necessitating the employment of seasonal agricultural workers. In the earthquake, which affected 11 provinces, including the study area, 68.22% of the workers reported living in Kahramanmaraş, while the others reported living in surrounding provinces, with 62.62% of these workers reporting being directly affected by the earthquake. In the analyses, whether the area not directly affected is far from the epicenter or has survived with less damage plays a significant role in the direct impact. Chi-square analysis revealed a discrepancy between the criteria for earthquake impact and the belief in damage and crop loss in agricultural areas, difficulties in obtaining workers and agricultural inputs, increased agricultural input prices, housing problems, and consideration of migration