Eklemeli üretim teknolojileri ile üretilen dental restoratif materyallerin yaşlandırma sonrasi renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü ve L929 fibroblast hücreleri üzerine sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Evaluation of color stability, surface roughness, and cytotoxic effects on L929 fibroblast cells of dental restorative materials produced by additive manufacturing technologies after thermocycling
- Tez No: 975078
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL GÜLERYÜZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, eklemeli üretim teknolojisiyle (3B baskı) üretilmiş üç farklı rezin esaslı dental restoratif materyal ile eksiltmeli üretim yöntemiyle hazırlanmış CAD/CAM bloğunun; yaşlandırma sonrası renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü ve L929 fibroblast hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmada BEGO VarseoSmile® TriniQ, Saremco Print CROWNTEC ve NextDent C&B MFH olmak üzere üç farklı 3B baskı rezin materyal ile eksiltmeli üretim yöntemiyle elde edilmiş VOCO Grandio® Disc materyali değerlendirilmiştir. Her materyalden elde edilen örnekler iki farklı yüzey işlemine (mekanik cila ve Optiglaze) tabi tutulmuştur. Termal yaşlandırma için 5°C–55°C arasında 10.000 döngülük termal siklus uygulanmıştır. Renk değişimi spektrofotometre ile (CIEDE2000 ΔE00), yüzey pürüzlülüğü profilometre ve SEM ile analiz edilmiştir. Sitotoksik değerlendirmeler XTT hücre canlılık testi, total protein ölçümü ve ELISA yöntemiyle (TGF-β ve IL-6 seviyeleri) gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Materyal türü, yüzey işlemi ve termal yaşlandırma, renk değişimi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklara neden olmuştur (p<0.05). CAD/CAM materyali (VOCO Grandio® Disc), tüm gruplar arasında en düşük renk değişimi göstermiştir. Yüzey pürüzlülüğü açısından da benzer şekilde CAD/CAM materyali daha pürüzsüz yüzey değerlerine sahipken, eklemeli üretimle elde edilen materyallerde yaşlandırma sonrası pürüzlülük artışı gözlenmiştir. Sitotoksisite değerlendirmesinde VOCO Grandio® Disc'in hücre canlılığını en yüksek düzeyde koruduğu belirlenmiştir. İnflamatuar belirteçlerden IL-6 ve TGF-β düzeyleri materyal türüne ve yüzey işlemlerine bağlı olarak farklılık göstermiştir. Sonuç: Eklemeli üretim teknolojisiyle üretilen restoratif materyallerin biyofiziksel ve biyolojik performansları; üretim yöntemi, yüzey işlem protokolü ve yaşlandırma koşullarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eksiltmeli üretim yöntemiyle elde edilen CAD/CAM materyali, renk stabilitesi, yüzey özellikleri ve sitotoksik açıdan daha üstün performans sergilemiştir. Bu bulgular, 3B baskı teknolojileriyle üretilen materyallerin klinik güvenliği ve etkinliği açısından önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aimed to comparatively evaluate the color stability, surface roughness, and cytotoxic effects on L929 fibroblast cell line of three resin-based dental restorative materials fabricated via additive manufacturing (3D printing), in contrast to a CAD/CAM block produced by subtractive manufacturing, following artificial aging. Materials and Methods:The tested materials included BEGO VarseoSmile® TriniQ, Saremco Print CROWNTEC, and NextDent C&B MFH (additively manufactured resins), alongside VOCO Grandio® Disc (subtractive CAD/CAM composite). Specimens underwent two surface treatment protocols: mechanical polishing and Optiglaze coating. Thermocycling (5°C–55°C, 10,000 cycles) was employed to simulate aging. Color measurements were obtained using a spectrophotometer (CIEDE2000 ΔE00 values), and surface roughness was analyzed with a profilometer and SEM imaging. Cytotoxicity was assessed via XTT viability assay, total protein quantification, and ELISA for TGF-β and IL-6 inflammatory markers. Results:Material type, surface treatment, and thermocycling significantly influenced color stability (p<0.05), with the CAD/CAM block exhibiting the least color change. Surface roughness increased notably in 3D printed materials post-aging, whereas the subtractively manufactured material maintained smoother surfaces. The CAD/CAM material also demonstrated superior biocompatibility, reflected in higher cell viability rates. Inflammatory cytokine expression (IL-6 and TGF-β) varied depending on both material composition and surface treatment. Conclusion:The biological and physicochemical performance of restorative materials produced by additive manufacturing is affected by production method, surface treatment, and aging conditions. The subtractive CAD/CAM material showed superior performance in terms of color stability, surface texture, and cytotoxicity. These findings provide valuable insight into the clinical viability of 3D printed dental materials.