Aspirin, kuersetin ve gallik asit kombinasyonlarının ın vıtro kanser hücreleri üzerindeki antiproliferatif ve antimigratif özelliklerinin belirlenmesi
Determination of antiproliferative and antimigratory properties of aspirin, quercetin and gallic acid combinations on cancer cells in vitro
- Tez No: 975076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLŞAD ÖZERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Kanser, dünya genelinde ölüm oranı yüksek hastalıkların başında gelmektedir. Konvansiyonel kemoterapötik ajanların ciddi yan etkileri ve direnç geliştirme potansiyeli, alternatif tedavi stratejilerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Bu bağlamda, doğal ve farmakolojik bileşiklerin kemoterapi ilaçlarıyla kombinasyonu dikkat çekmektedir. Bu tez çalışmasında; aspirin (ASA), kuersetin (QUE) ve gallik asidin (GA), tek başlarına ve 5-fluorourasil (5-FU) ile kombinasyon halinde, HCT116 (kolon), MIA PaCa-2 (pankreas) ve PC-3 (prostat) kanser hücre hatları üzerinde antiproliferatif ve antimigratif etkileri değerlendirilmiştir. Tezin amacı, bu kombinasyonların sinerjik etki potansiyelini ortaya koymak ve düşük dozlarda daha etkili, daha az toksik tedavi seçeneklerine katkı sağlamaktır. Çalışmada, MTT testi ile IC50 değerleri belirlenmiş, ardından 5-FU ile kombinasyonlarda Compusyn yazılımı aracılığıyla kombinasyon indeksleri hesaplanmıştır. Rodamin123 boyası kullanılarak mitokondriyal membran potansiyeli değerlendirilmiş; yara kapanma testleri ile hücre migrasyonu analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, ASA, QUE ve GA tek başlarına 5-FU'ya benzer oranda sitotoksik etki göstermiştir. Kombinasyon uygulamalarında ise en yüksek sinerjizm PC-3 hücrelerinde gözlenmiş, HCT116 ve MIA PaCa-2 hücrelerinde de anlamlı sinerjistik etkiler tespit edilmiştir. Sinerji gösteren dozlarda hücre göçü anlamlı düzeyde baskılanmış, mitokondriyal membran potansiyelinde azalma saptanarak ilaç direncinin kırıldığı gösterilmiştir. Sonuç olarak, ASA, QUE ve GA'nın 5-FU ile birlikte kullanımı, kanser hücrelerinde antiproliferatif ve antimigratif etkiyi artırmakta, düşük dozlarla yüksek terapötik yanıt sağlama potansiyeli sunmaktadır. Bu kombinasyonlar, gelecekte tamamlayıcı tedavi stratejileri açısından umut verici adaylar olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Cancer remains one of the leading causes of mortality worldwide. The severe side effects and resistance mechanisms associated with conventional chemotherapeutic agents have highlighted the need for alternative treatment strategies. In this context, the combination of natural and pharmacological compounds with chemotherapeutics has gained increasing attention. This thesis investigates the antiproliferative and antimigratory effects of aspirin (ASA), quercetin (QUE), and gallic acid (GA), both individually and in combination with 5-fluorouracil (5-FU), on HCT116 (colon), MIA PaCa-2 (pancreatic), and PC-3 (prostate) cancer cell lines. The primary aim is to explore the synergistic potential of these combinations and contribute to the development of more effective and less toxic therapeutic approaches at lower doses. IC50 values were determined using the MTT assay, and drug interaction analyses were performed using the Compusyn software. Mitochondrial membrane potential was assessed via Rhodamine 123 staining, and cell migration was evaluated using the wound healing assay. The findings revealed that ASA, QUE, and GA exhibited cytotoxic effects comparable to 5-FU when used alone. Notably, their combinations with 5-FU demonstrated the highest synergistic activity in PC-3 cells, with significant synergy also observed in HCT116 and MIA PaCa-2 cells. Combination treatments effectively inhibited cancer cell migration and reduced mitochondrial membrane potential, indicating decreased drug resistance. In conclusion, combining ASA, QUE, and GA with 5-FU enhanced antiproliferative and antimigratory effects in cancer cells, even at low concentrations, suggesting their potential as supportive or complementary agents in cancer therapy. These combinations may serve as promising candidates for the development of safer and more targeted treatment strategies.