Okul sporlarının ortaokul öğrencilerinin fiziksel gelişimlerine etkisi: Elazığ ili örneği
The effect of school sports on the physical development of secondary school students
- Tez No: 975115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURAK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmamızın amacı okul sporlarına katılan ve katılmayan ortaokul öğrencileri arasındaki fiziksel farkları belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan fiziksel ölçüm formu içinde yer alan değişkenler doğrultusunda öğrenciler arasındaki farklar belirlenecektir. Elde edilen sonuçların incelenmesi ile öğrencileri spora yönlendirmek, spor yapmalarını teşvik etmek, belirli spor dallarında başarılı olabilecekleri bilincini yerleştirmek ve spor yapmaları durumunda fizyolojik farklılıkların oluştuğunu göstermek hedeflenmiştir. Çalışma, SPSS 23.0 programı kullanılarak yapılan istatistiksel analizlerle, öğrencilerin fiziksel performansları ve bu performansların demografik faktörlere göre farklılıkları incelenmiştir. İkili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, normal dağılım için Kolmogorov-Smirnov testi ve Shapiro-Wilk testi kullanılmıştır. Ayrıca, cinsiyet ve okul sporlarına katılma durumu gibi faktörlerin etkisini belirlemek amacıyla yapılan T testi ve MANOVA testi sonuçları da değerlendirilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğrencilerin fiziksel test performansları üzerinde okul sporlarına katılma durumunun önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Örneğin, okul sporlarına katılan öğrenciler şınav, mekik, dikey sıçrama ve kol kuvveti gibi testlerde okul sporlarına katılmayan öğrencilere kıyasla anlamlı derecede daha iyi performans sergilemiştir. Ayrıca, kilo gibi parametrelerde de farklar gözlemlenmiştir. Cinsiyet bazında yapılan analizlerde, erkek öğrencilerin genellikle kadınlara göre daha yüksek fiziksel performans gösterdiği bulunmuştur. Şınav ve mekik testlerinde erkekler daha yüksek ortalamalarla başarılı olmuştur. 20 metre koşu testinde de erkek öğrenciler daha hızlı koşmuşlardır. Ancak, boy ve çeviklik gibi bazı parametrelerde cinsiyetler arasında anlamlı fark gözlemlenmemiştir. Kol kuvveti testinde ise erkeklerin daha güçlü olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, spor yapma durumu ve cinsiyet, öğrencilerin fiziksel test sonuçları üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir. MANOVA testi ve T testleri bu etkileşimi doğrulamış, spor yapan öğrencilerin fiziksel olarak daha iyi bir duruma sahip olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, fiziksel aktivitelerin öğrencilerin genel fiziksel gelişimleri üzerinde önemli bir rol oynadığını ve spor yapmanın bu gelişimleri iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the physical differences between middle school students who participate in school sports and those who do not. To achieve this objective, differences among students will be determined based on the variables outlined in the physical measurement form. By analyzing the results, the study aims to encourage students to engage in sports, promote physical activity, raise awareness about their potential success in certain sports, and demonstrate the physiological differences that emerge when students engage in physical activities. The study employed statistical analyses using SPSS 23.0 to examine the physical performance of students and the differences in these performances based on demographic factors. The Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons, the Kruskal-Wallis H test for group comparisons, and the Kolmogorov-Smirnov test and Shapiro-Wilk test for normality. Additionally, T-tests and MANOVA were conducted to assess the effects of factors such as gender and participation in sports. The results of the study revealed that participation in sports has a significant effect on students' physical test performances. For instance, students who participated in sports performed significantly better in tests such as push-ups, sit-ups, vertical jump, and arm strength compared to those who did not participate in sports. Furthermore, differences were observed in parameters such as weight. Gender-based analyses revealed that male students generally displayed better physical performance than female students. In push-ups and sit-ups, males outperformed females significantly. In the 20-meter run, male students also ran faster. However, no significant differences were observed between genders in parameters such as height and agility. In the arm strength test, males were found to be stronger. In conclusion, participation in sports and gender have a significant impact on students' physical test results. The results of the MANOVA and T-tests confirm this interaction, showing that students who engage in sports are in better physical condition. These findings underscore the important role of physical activities in students' overall physical development and highlight the potential of sports to enhance these developments.