Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan personelinspor tesislerinin yeterliliğine ilişkin görüşlerinin incelenmesi (Tunceli ili örneği)
An examination of the opinions of the personnel working at the provincial Directorate of Youth and Sports on the adequacy of sports facilities: the case of Tunceli province
- Tez No: 975114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KIZILKOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın temel amacı, Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde görev yapan personelin, hizmet verdikleri spor tesislerinin fiziki, teknik, personel ve işlevsel yeterliliğine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Bu bağlamda; mevcut tesislerin altyapısı, ekipman donanımı, bakım-onarım süreçleri, kullanım verimliliği ve hizmet kalitesine yönelik algılar analiz edilerek, mevcut durumun güçlü ve zayıf yönleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, spor tesislerinin daha etkin kullanımı ve geliştirilmesine yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, Tunceli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı spor tesislerinde görev yapan tüm personel oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise gönüllülük esasına göre belirlenen, 27'si kadın ve 23'ü erkek olmak üzere toplam 50 personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, Nacar (2011) tarafından geliştirilen“Spor Tesislerinin Yeterlilik Düzeylerinin Belirlenmesi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 26.0 istatistik paket programından yararlanılmış; betimleyici istatistiklerin yanı sıra, gruplar arası farklılıkları belirlemek amacıyla Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre, müdürler spor tesislerini genel olarak yeterli bulurken, diğer personel bu görüşe katılmamaktadır. Bu durum, kurumdaki görev ve sorumluluklara bağlı olarak tesis yeterliliğine ilişkin algıların farklılık gösterebildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of the research is to reveal the opinions of personnel working within the Tunceli Provincial Directorate of Youth and Sports regarding the physical, technical, personnel, and functional adequacy of the sports facilities they serve. In this context, perceptions regarding the infrastructure, equipment, maintenance and repair processes, usage efficiency, and service quality of the existing facilities were analyzed to identify their strengths and weaknesses. Based on the findings, the aim is to offer recommendations for more effective use and development of sports facilities. The research population consists of all personnel working in sports facilities affiliated with the Tunceli Provincial Directorate of Youth and Sports. The sample group consists of 50 personnel, 27 female and 23 male, who were selected on a voluntary basis. The“Scale for Determining the Adequacy Levels of Sports Facilities,”developed by Nacar (2011), was used as the data collection tool. SPSS 26.0 statistical package program was used in data analysis. In addition to descriptive statistics, an Independent Samples t-test and a One-Way Analysis of Variance (ANOVA) were used to determine differences between groups. According to the research findings, while managers generally found the sports facilities sufficient, other personnel disagreed. This suggests that perceptions of facility adequacy can vary depending on the roles and responsibilities within the institution.