The impact of international oil prices on Turkish inflation and economic output (2005–2023)
Uluslararası petrol fiyatlarının Türkiye enflasyonu ve ekonomik üretim üzerindeki etkisi (2005–2023)
  1. Tez No: 975201
  2. Yazar: TAREK ELSAVY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYYAD MANDALİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, 2005–2023 yılları arasında uluslararası petrol fiyatları ile Türkiye'nin enflasyon oranları ve ekonomik çıktısı arasındaki ilişkiyi analiz etmektedir. Türkiye, yüksek düzeyde enerji ithalatına bağımlı bir ekonomiye sahip olduğundan, petrol fiyatlarındaki değişiklikler makroekonomik istikrar üzerinde önemli etkiler yaratmaktadır. Petrol, sanayi faaliyetleri ve ulaşım için temel yakıt kaynağı olduğundan, Türkiye ekonomisi küresel petrol fiyatlarındaki dalgalanmalara karşı oldukça hassas bir konumdadır.Bu çalışma, petrol fiyatlarının tüketici enflasyonu ve reel GSYİH büyümesi üzerindeki etkilerini anlamak amacıyla Vektör Otoregresyon (VAR) modelini kullanmaktadır. Literatürde, enerji ve ulaşım maliyetlerindeki artışın işletmeler tarafından fiyatlara yansıtıldığı, bunun da enflasyonu artırdığı belirtilmektedir. Bu durum, hanehalkının satın alma gücünü zayıflatmakta ve mevcut ekonomik baskıları artırmaktadır. Ayrıca bazı çalışmalar, artan petrol fiyatlarının üretim maliyetlerini yükselterek hem yatırımları hem de tüketici harcamalarını sınırlandırdığını, dolayısıyla kısa vadede büyümeyi olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu bağlamda, enerji politikalarının ekonomik istikrar için kritik olduğu vurgulanmaktadır. Jeopolitik riskler ve küresel talep değişimleri gibi dışsal faktörlerin Türkiye ekonomisini petrol fiyatları üzerinden etkileyebileceğine dair bulgular mevcuttur. Araştırma sonuçları, politika yapıcılar için enerji verimliliğini artırma, enerji kaynaklarını çeşitlendirme ve mali önlemleri güçlendirme gibi konularda rehberlik sunmakta; Türkiye'nin sürdürülebilir büyüme hedefleri doğrultusunda etkili ekonomik politikalar geliştirmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The research examines the relationship between international oil prices and Türkiye's inflation rates and economic output from 2005 to 2023. The high volume of Türkiye's energy imports makes oil price changes likely to create significant disturbances in macroeconomic stability. The economy of Türkiye remains highly sensitive to worldwide oil price changes because oil serves as the main fuel source for industrial activities and transportation networks. The research implements Vector Autoregression (VAR) modeling to study the intricate relationships between oil price changes and their subsequent impact on both consumer price inflation and real GDP growth. The research demonstrates that rising oil prices generate inflationary pressures because businesses pass their elevated energy and transportation costs to their customers. The inflationary pattern weakens household purchasing power which worsens current economic challenges. The research indicates that short-term GDP growth declines because rising oil prices elevate production expenses which restrict both business investment and consumer spending. The relationship demonstrates why energy policy stands as a critical factor for economic stability. The research demonstrates that external factors, including geopolitical tensions and fluctuations in global market demand, influence oil prices, which in turn exert significant effects on the economy of Türkiye. The research findings deliver vital information to officials who aim to minimize economic risks stemming from unpredictable oil prices. The research findings help policymakers create strategies that enhance energy efficiency and expand energy resources and develop fiscal policies to defend the economy from external disturbances. The research contributes fresh insights to existing studies about oil price impacts on emerging markets with a special emphasis on Türkiye. The research proves that Türkiye needs powerful economic policies to defend against global oil price fluctuations while promoting sustained economic growth.