Biyogaz tesisi atıklarının tarımda kullanımı
Agricultural use of biogas plant solid digestate
  1. Tez No: 975203
  2. Yazar: BUĞSE BÜŞRA VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, biyogaz tesislerinde atık olarak değerlendirilen çıkış sularının katı kısmının semizotu yetiştiriciliğinde toprak destek malzemesi olarak kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Bu amaçla biyogaz tesisi katı fraksiyonu semizotu yetiştirme sürecinde toprak destek malzemesi olarak kullanılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir Yüksek digestat oranlarında, yapraklarda kloroz (sararma) ve nekroz (kahverengileşme) belirtileri gözlenmiştir. Bu durum, amonyak toksisitesi ve potansiyel tuzluluk stresinin klorofil sentezini baskıladığını göstermektedir. Elde edilen sonuçlar optimum düzeyde digestat kullanımının fotosentetik aktiviteyi ve su kullanım verimliliğini artırabileceğini gösterdiğinden, digestatın tarımsal açıdan çift yönlü bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Uygun dozlarda, tohum çimlenmesini teşvik eden, kök gelişimini destekleyen ve yapraklarda daha yüksek klorofil birikimi sağlayan bir organik gübre kaynağıdır. Ancak yüksek oranlarda tuzluluk, pH dengesizliği ve amonyak toksisitesi nedeniyle bitki fizyolojisini olumsuz etkileyebilmektedir. Bu nedenle digestatın toprakla belirli oranlarda karıştırılarak uygulanması hem bitki büyümesi hem de toprak sağlığı açısından daha uygun bir strateji olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigated the potential use of the solid fraction of biogas production effluent, currently considered a waste in biogas plants, as a soil amendment for purslane yields. The solid fraction from the biogas plant was used as a soil amendment during purslane production, and the results were evaluated. At high digestion rates, symptoms of chlorosis (yellowing) and necrosis (browning) were observed in leaves. This suggests that ammonia and potential salinity stress suppress chlorophyll synthesis. The results suggest that initiating digestion at optimal levels can increase photosynthetic activity and water use, suggesting a two-way management of digestion. At appropriate doses, it promotes seed germination, supports root development, and provides higher chlorophyll levels in leaves. However, high salinity, pH imbalance, and ammonia levels do not negatively affect plant physiology. Therefore, mixing digestion with the soil at specific ratios offers a more suitable strategy for both plant growth and soil health.