Biyogaz tesislerinin mekansal modellemesinde coğrafi bilgi sistemleri kullanımı
Using geographic information systems in spatial modeling of biogas plants
  1. Tez No: 987629
  2. Yazar: NEZEHAT İREM ÖZTEKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN KINAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, İzmir ili Menemen ilçesinde hayvansal atıklara dayalı biyogaz üretim potansiyelinin belirlenmesi ve bu potansiyelin ekolojik ve ekonomik kriterler doğrultusunda kurulacak biyogaz tesislerinin uygun alanlara yönlendirilmesi amacıyla Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak mekânsal bir analiz gerçekleştirilmiştir. Biyogaz tesislerinin yer seçimi, hem sürdürülebilir enerji üretimini desteklemek hem de doğal ve kültürel değerleri korumak açısından kritik bir öneme sahiptir. Menemen ilçesi sınırları içerisinde 2023 yılı itibariyle yaklaşık 31.135 büyükbaş, 58.861 küçükbaş ve 921.206 kanatlı hayvan bulunmaktadır. Çalışmada, hayvansal atıkların biyogaz eşdeğeri olan metan (CH₄) potansiyelleri hesaplanmış, mahalle düzeyinde değerlendirilmiştir. Bununla birlikte koruma alanları, tarım arazileri, kıyı alanları, su kaynakları gibi çevresel kısıtlayıcı ekolojik kriterler dikkate alınmış“korumacı”ve“sakınmacı”yaklaşım ile tampon bölgeler belirlenmiştir. Ayrıca Network analizi ile hayvan atıklarının tesislere ulaştırılabilirliği değerlendirilmiş, enerji nakil hatlarına yakınlık gibi ekonomik unsurlar göz önünde bulundurulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre, Menemen ilçesinde biyogaz üretimi potansiyeli en yüksek mahalleler Ulukent, Yahşelli, Çukurköy ve İnönü'dür. Ancak bu bölgelerdeki kültürel miras alanları ve endemik türlerin yaşam alanları gibi ekolojik değerler, tesis yer seçimini sınırlandırmaktadır. Çalışma sonucunda, biyogaz potansiyeli ile çevresel sürdürülebilirlik ilkeleri birlikte değerlendirildiğinde, özellikle Çukurköy, Hasanlar, Yahşelli, Türkelli ve Ulukent mahallelerinin belirli bölümlerinin tesis kurulumu açısından uygun olduğu ortaya konmuştur. Bu bütüncül yaklaşım, yalnızca enerji üretimi değil, aynı zamanda doğal kaynakların korunması açısından da literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a spatial analysis was conducted using Geographic Information Systems (GIS) to determine the biogas production potential based on animal waste in the Menemen district of İzmir province and to identify suitable areas for the establishment of biogas plants in accordance with ecological and economic criteria. Site selection for biogas facilities is of critical importance not only to support sustainable energy production but also to preserve natural and cultural assets. As of 2023, the Menemen district hosts approximately 31,135 cattle, 58,861 small ruminants, and 921,206 poultry. In this study, the methane (CH₄) potential equivalent of animal waste was calculated and evaluated at the neighborhood level. In addition, ecological constraints such as protected areas, agricultural lands, coastal zones, and water resources were taken into account. Buffer zones were established through a“precautionary”and“conservation-oriented”approach. Furthermore, a network analysis was applied to evaluate the accessibility of animal waste to potential plant sites, taking into consideration economic factors such as proximity to energy transmission lines. The findings indicate that the neighborhoods of Ulukent, Yahşelli, Çukurköy, and İnönü have the highest biogas production potential in Menemen. However, ecological values such as cultural heritage sites, and habitats of endemic species in these areas limit the options for site selection. As a result of the study, when biogas potential is assessed alongside environmental sustainability principles, specific parts of Çukurköy, Hasanlar, Yahşelli, Türkelli, and Ulukent neighborhoods are identified as suitable for plant establishment. This holistic approach contributes significantly to the literature not only in terms of energy production but also for the conservation of natural resources.