Sağlık profesyonellerinin hasta güvenliği kültürünün irdelenmesi
Examining the patient safety culture of health professionals
- Tez No: 975231
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Güvenlik Kültürü, sağlık hizmeti kuruluşlarının hatalardan ders çıkarma ve hastaların tıbbi bakım almaları sonucunda oluşan önlenebilir yaralanmalarını azaltma kapasitelerinin kritik bir bileşeni olarak kabul edilmektedir. Hasta güvenliğini iyileştirdiğine ve hasta sonuçları üzerinde etkili olduğuna inanılması nedeniyle sağlık bakım kuruluşlarında güvenlik kültürünün değerlendirilmesine olan ilgi artmaktadır. Güvenlik kültürünü değerlendirmek için en çok kullanılan on teknikten biri güvenlik iklimi anketlerinin kullanılmasıdır. Bu anketler, sağlık çalışanlarının işyerlerindeki genel güvenlik kültürü veya güvenlik iklimi hakkındaki görüşlerini ölçmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu tez, Türkiye'nin farklı bölgelerindeki özel hastanelerdeki hasta güvenliği iklimini incelemektedir. Çalışmanın amaçlarına ulaşmak için örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'nin çeşitli özel hastanelerinde görev yapan 300 tıbbi personeli ile kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. Kullanılabilirlik, uygulanabilirlik ve güvenilirlik nitelikleri açısından bu çalışma için en uygun anketin Hastane Hasta Güvenliği Kültürü Anketi (HSOPSC) olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, çeşitli özel hastanelerdeki tıbbi personeli arasında hasta güvenliği kültürünün değerlendirilmesi ortaya konulmaktadır. Personel genel hasta güvenliği kültürünü olumlu algılamaktadır. Ancak zayıf bileşenlerin iyileştirilmesine yönelik çabalar sarf edilmelidir. Bu bileşenlerdeki zayıflığın nedenlerini derinlemesine araştırabilmek için nitel yaklaşımlı bir çalışma yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Safety Culture has been recognized as a critical component of healthcare organizations' capacity to learn from mistakes and lessen patients' avoidable injury as a result of receiving medical care. There is increasing interest in evaluating safety culture in healthcare organizations due to the belief that it improves patient safety and has an effect on patient outcomes. One of the most often used techniques for evaluating safety culture is the use of safety climate surveys. These surveys are intended to aid in gauging the opinions of healthcare professionals about the general safety culture, or safety climate in their workplaces. This thesis looked on patient safety climate in special hospitals in different area in Turkey. A cross-sectional study of 300 health personels from different Turkey special hospitals using a convenience sampling method was carried out to achieve the objectives of the study. In terms of usability, applicability, and reliability qualities, the Hospital Survey on Patient Safety Culture (HSOPSC) was determined to be the most suitable for this study. As a result of the study, this study presents an assessment of patient safety culture among healthcare staff at a several special hospitals. The staff perceived the overall patient safety culture positively. However, efforts must be made to improve the weak composites. A qualitative approach study could be done to explore deeply the reasons for this weakness in these composites.