Alternatif turizm kapsamında karavan turizminin mevcut durumu: Paydaş analizi
Current status of caravan tourism within the scope of alternative tourism: Stakeholder analysis
- Tez No: 975243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Alternatif turizm türlerinden biri olan karavan turizmi yıllar geçtikçe popülerlik kazanmıştır. Bu popülerliğin sebeplerinden biri olarak kişilerin farklı durumlar içerisinde yer alma isteği gösterilmektedir. Karavan turizminde kişiler aynı standartta tatilleri yapmakla birlikte kendilerine ait bir araçta konaklamaktadırlar. Turistleri bu farklılık cezbetmiş olup karavan turizmine yoğun katılım göstermektedirler. Karavan turizmi ile ilgili yapılan araştırmalarda karavan kullanıcılarının görüşlerinin alındığı ve çalışmalar yapıldığı görülmüştür. Ancak, karavan turizminin diğer bir kolu olan karavan üreticilerin görüşlerinin yer almadığı kanısına varılmıştır. Karavan turizmi içerisindeki en önemli paydaşlardan biri olan üreticilerle görüşmenin yararlı olabileceği düşünülmüştür. Araştırmanın amacı bu doğrultuda belirlenmiştir. Karavan kullanıcıları ve üreticilerinin karavan turizmi ile ilgili görüşleri alınarak mevcut durumun ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Araştırma grubu için, Türkiye genelindeki 50 karavan kullanıcısı ve üreticilerin az olması ve görüşme formlarının ulaştırılmasında sorun yaşanabileceği göz önünde bulundurularak Konya'da yer alan 15 karavan üreticisi seçilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşme formu uzmanların görüşü alınarak iki ayrı görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler MAXQDA 2024 programı ile içerik analizine tabi tutulmuştur. İçerik analizi yapıldıktan sonra tematik analiz gerçekleştirilmiştir. Tematik analiz ile cevaplardaki benzerlik ya da farklılıklar bulunmuştur. Yapılan analiz ile karavan kullanıcıları ve karavan üreticileri arasındaki iş birliği ortaya çıkarılmıştır. Karavan kullanıcıları, karavanlarında kaliteli malzemeler talep etmektedirler. Buna karşılık karavan üreticileri de karavanlarının yapımında müşterilerinin fikirlerine önem verdiklerini söylemişlerdir. Bu araştırma sonucunda bu iş birliğinin güçlendirilebilmesi için gerekli önlemler ve düzenlemelerin yapılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Caravan tourism, as one of the alternative forms of tourism, has gained notable popularity in recent years, largely due to individuals' desire to experience diverse situations. Unlike conventional vacations, caravan tourism allows travelers to maintain similar holiday standards while simultaneously accommodating in their own vehicles, a feature that has increased its appeal among tourists. Although previous studies have examined the perspectives of caravan users, the views of caravan manufacturers, who represent another essential dimension of this sector, remain underexplored. Recognizing manufacturers as key stakeholders, this study aims to identify the current state of caravan tourism by analyzing the perspectives of both users and producers. The research group consisted of 50 caravan users across Turkey and 15 caravan manufacturers in Konya, selected due to their accessibility and the limited number of producers nationwide. The study employed a qualitative research design, utilizing interviews as the primary data collection method. Two distinct interview forms were prepared with expert input. Data gathered from interviews were analyzed through content analysis using the MAXQDA 2024 software, followed by thematic analysis to uncover similarities and differences in participants' responses. Findings reveal that caravan users emphasize the importance of high-quality materials in their vehicles, while manufacturers highlight the significance of incorporating customer feedback into the production process. The results also demonstrate a collaborative relationship between users and producers, underscoring the mutual dependence within the sector. Based on these findings, the study proposes recommendations aimed at strengthening this cooperation through appropriate measures and regulatory frameworks.