Kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının ilkokula devam eden özel gereksinimli çocuklar ile normal gelişim gösteren çocuklar üzerine etkisinin yönetici ve öğretmen görüşlerine göre karşılaştırılması
Comparing the effects of inclusion/integration practices on children with special needs and typically developing children in elementary school based on the opinions of administrators and teachers
- Tez No: 975244
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAHBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, öğretmen ve yöneticilerin, kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarının özel gereksinimli ve normal gelişim gösteren çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi ve bu görüşlerin öğretmen ve yönetici bağlamında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2024/2025 eğitim-öğretim yılında Burdur ili Merkez ilçesi Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilkokullarda görev yapan 260 sınıf öğretmeni ve 80 yönetici oluşturmaktadır. Araştırmada betimsel yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, Rafferty ve Griffin (2005) tarafından geliştirilen, Şahbaz, Atılgan ve Aydemir, (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan,“Bütünleştirmenin Özel Gereksinimli Çocuklar Üzerindeki Etkisi Ölçeği”ve Rafferty ve Griffin (2005) tarafından geliştirilen, Şahbaz, Atılgan ve Aydemir, (2019) tarafından Türkçe'ye uyarlanan,“Bütünleştirmenin Normal gelişim gösteren Çocuklar Üzerindeki Etkisi Ölçeği”kullanılmıştır. Verielrin analizi, AMOS 23.0 ve IBM SPSS 27.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri seti normal dağılım gösterdiğinden bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü ANOVA/F testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin ve yöneticilerin kaynaştırmanın/bütünleştirmenin özel gereksinimli ve normal gelişim gösteren çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerinin yüksek düzeyde olumlu olduğu bulunmuştur. Ayrıca yöneticilerin ve öğretmenlerin görüşlerinde cinsiyet, branş, kıdem ve öğrenim düzeyi değişkenlerinde istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamış ancak öğretmenlerin yaş değişkeninde istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the opinions of teachers and administrators regarding the effects of inclusion/integration practices on children with special needs and typically developing children, and to compare these opinions in the context of teachers and administrators. The study group consists of 260 classroom teachers and 80 administrators working in primary schools affiliated with the Ministry of National Education in the central district of Burdur province during the 2024/2025 academic year. The research was conducted using the descriptive method. As data collection tools, the“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Scale of the Effects of Inclusion on Children with Special Needs”developed by Rafferty and Griffin (2005) and adapted into Turkish by Şahbaz, Atılgan, and Aydemir (2018), and the“Scale of the Effects of Inclusion on Typically Developing Children”developed by Rafferty and Griffin (2005) and adapted into Turkish by Şahbaz, Atılgan, and Aydemir (2019) were employed. Data analysis was carried out using AMOS 23.0 and IBM SPSS 27.0 software packages. Since the dataset showed a normal distribution, independent samples t-test and one-way ANOVA/F test were applied. The findings revealed that both teachers and administrators held highly positive views regarding the effects of mainstreaming/inclusion practices on children with special needs and typically developing children. Moreover, no statistically significant differences were found in administrators' and teachers' opinions in terms of gender, branch, seniority, and educational level variables. However, a statistically significant difference was identified in teachers' opinions with respect to the age variable.