Yahudilikte peygamberlik ve kadın peygamberler
Prophecy and female prophets in Judaism
- Tez No: 975242
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN YİTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Peygamberlik Yahudiliğin doğduğu Antik Mezopotamya'da ve neredeyse her antik toplumda karşımıza çıkar. Antik toplumlarda kehanet ve esrime uygulamalarına dayanan peygamberlik, Yahudilikte ilahi seçilmişliğe ve Tanrı'nın iradesine dayanan bir görevlendirme olarak kurumsallaşarak devam etmiştir. Ataerkil yapının hâkim olduğu Yahudi geleneğinde en üst dini görevlerden biri olan peygamberlik makamına bir kadın layık görülmüş müdür? ve Yahudi tarihinde kadın peygamberlerin önemi ve fonksiyonu nedir? soruları araştırmamızın merkezini oluşturmuştur. Bu sorular çerçevesinde çalışmamızda tarihî, fenomenolojik yöntem ve interdisipliner bir bakış açısıyla; Yahudilikteki kadın algısını, kadın peygamberlerin Yahudi tarihindeki önemini ve fonksiyonlarını anlattık. Peygamberlik Yahudilikte ata İbrahim'le başlamış, Neviim bölümünün son peygamberi Malaki ile sona ermiştir. Bundan sonra peygamber yerine kurtarıcı Mesih beklentisi gelişmeye başlamıştır. Yahudilikte peygamber olarak Musa en üst noktadadır ve peygamber olmak için erkek olma şartı yoktur. Tanah'ta Mûsâ'nın ablası Miriam, Hâkim Debora ve Kral Yoşiya'nın danıştığı kişi olan Hulda'nın peygamber olduğu açıkça belirtilmiştir. Talmud literatüründe bu isimlere ata İbrahim'in karısı kadın-ata Sara, Samuel'in annesi Hanna, Davut'un kan dökmesini önleyen ve sonrasında onunla evlenen Abigail ve Pers Kralı Ahaşveroş'un sarayına girerek Yahudileri katliamdan kurtaran Kraliçe Ester eklenir. Tekvin Kitabı'nın ikinci bölümünde yer alan Havva'nın günaha sebep olduğuna dair hikâyenin etkisiyle Yahudi geleneğinde olumsuz bir kadın algısı hakimdir. Ancak Yahudi kutsal metni Tanah'ta kadınların peygamber, hâkim, savaşçı vb. önemli rollerde bulundukları, sıkıntılı zamanlarda toplumlarına liderlik ettiklerine dair anlatımlarda göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Prophecy is found in ancient Mesopotamia, the birthplace of Judaism, and in almost every ancient society. Prophecy, which was based on divination and ecstasy practices in ancient societies, continued to be institutionalized in Judaism as an appointment based on divine election and God's will. Has a woman been deemed worthy of the office of prophet, one of the highest religious offices in the patriarchal Jewish tradition? What is the importance and function of female prophets in Jewish history? Within the framework of this question, we explained the perception of women in Judaism, the importance and functions of female prophets in Jewish history with a historical, phenomenological method and an interdisciplinary perspective. Prophethood in Judaism began with the patriarch Abraham and ended with Malachi, the last prophet of the book of Neviim. After that, instead of prophets, the expectation of a savior Messiah began to develop. In Judaism, Moses is the highest ranking prophet and there is no male requirement to be a prophet. The Tanakh clearly states that Moses' sister Miriam, Judge Deborah and Huldah, who was King Josiah's counselor, were prophets. Talmudic literature adds to these names Sarah, the wife of the patriarch Abraham; Hannah, the mother of Samuel; Abigail, who prevented David from shedding blood and later married him; and Queen Esther, who entered the palace of King Ahasuerus of Persia and saved the Jews from slaughter. A negative perception of women prevails in Jewish tradition due to the story of Eve's sin in the second chapter of Genesis. However, in the Jewish sacred text Tanakh, it should be taken into consideration that women play important roles such as prophets, judges, warriors, etc. and that they lead their communities in troubled times.