Çeşitli yaş kategorilerindeki mücadele sporu katılımcılarının mücadele spor branşları hakkındaki metaforik algılarının belirlenmesi
Determining the metaphorical perceptions of combat sports participants in various age categories about combat sports branches
- Tez No: 975263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OLCAY SALİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı yaş kategorilerindeki mücadele sporu katılımcılarının Karate, Taekwondo, Kick Boks, Muay Thai ve Aikido branşlarına ilişkin metaforik algılarını belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni kullanılmıştır. Çalışma, Isparta Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'ne bağlı ve özel olarak faaliyet gösteren spor kulüplerinde antrenman yapan, 7 yaş ve üzeri toplam 363 gönüllü sporcunun katılımıyla yürütülmüştür. Veriler, açık uçlu sorulardan oluşan bir form aracılığıyla toplanmıştır. Formun ilk bölümünde katılımcıların demografik bilgilerine, ikinci bölümünde ise her bir branş için“Karate … gibidir; çünkü …”şeklinde yapılandırılmış cümle tamamlamalarına yer verilmiştir. Katılımcılardan bu şekilde Karate, Taekwondo, Kick Boks, Muay Thai ve Aikido branşlarına yönelik algılarını ifade etmeleri istenmiştir. Elde edilen veriler, MaxQDA adlı nitel veri analiz programı kullanılarak analiz edilmiş; toplamda 221 metafor belirlenmiştir. Metaforlar arası ilişkiyi incelemek amacıyla ki- kare testi uygulanmıştır. Metaforlar, araştırmacı tarafından anlam bütünlüğü dikkate alınarak 11 tematik kategori altında sınıflandırılmıştır. Araştırma bulgularına göre, tüm branşlarda en sık kullanılan metafor türü ''Branşa Özgü Terimler'' olmuştur. Ayrıca, katılımcıların spor branşlarını yalnızca bir rekabet aracı olarak değil; zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimi destekleyen bir yaşam biçimi ve kişisel gelişim yolu olarak algıladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the metaphorical perceptions of combat sports participants in different age categories regarding the branches of Karate, Taekwondo, Kickboxing, Muay Thai and Aikido. The research used the phenomenology design, one of the qualitative research methods. The study was conducted with the participation of 363 volunteer athletes aged 7 and over who were training in private sports clubs affiliated to Isparta Youth and Sports Provincial Directorate. Data were collected through a form consisting of open-ended questions. The first part of the form included demographic information of the participants, and the second part included sentence completions structured as“Karate is like …; because …”for each branch. The participants were asked to express their perceptions towards the branches of Karate, Taekwondo, Kickboxing, Muay Thai and Aikido in this way. The obtained data were analyzed using the qualitative data analysis program called MaxQDA; a total of 221 metaphors were identified. Chi-square test was applied in order to examine the relationship between metaphors. Metaphors were classified under 11 thematic categories by the researcher, taking into account the integrity of meaning. According to the research findings, the most frequently used metaphor type in all branches was ''Branch-Specific Terms''. In addition, it was concluded that the participants perceived sports branches not only as a means of competition but also as a way of life and personal development that supported mental, emotional and social development.