Hatay yöresi köpeklerinde Anaplasma platys ve Ehrlichia canis yaygınlığının araştırılması
Investigation of the prevalence of Anaplasma platys and Ehrlichia canis in dogs in Hatay region
- Tez No: 975312
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAMAN, PROF. DR. ÖZLEM DERİNBAY EKİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Parazitoloji, Veterinary Medicine, Parasitology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Kene kaynaklı riketsiyal ve protozoal enfeksiyonlar, vektörlerin coğrafi dağılımına bağlı olarak dünyanın birçok yerinde köpekleri etkilemektedir. Anaplasma platys ve Ehrlichia canis köpeklere kene yolu ile bulaşan önemli hücre içi parazitlerdir. Her iki patojenin de Rhipicephalus sanguineus ile aktarılması sebebiyle köpeklerde miks enfeksiyon meydana gelebilmektedir. İnsanlar ile yakın ilişki içerisinde olan köpekler kene kaynaklı bu patojenler için rezervuar konumunda olup bu etkileşim sebebiyle zoonotik potansiyele sahip olduğu düşünülmektedir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de Hatay ilindeki sahipli ve sahipsiz köpeklerden elde edilen kan numunelerinde A. platys ve E. canis yaygınlığı Giemsa boyama yöntemi ile nested PCR metodu kullanılarak araştırıldı. Köpeklerin hemogram analizleri yapılarak PLT ve HCT değerleri incelendi. Ayrıca bu enfeksiyonlara ilişkin olası risk faktörleri araştırıldı. Bu çalışmada, 100 adet sahipli, 85 adet de sahipsiz olmak üzere toplamda 185 adet köpeğe ait kan numunesi kullanıldı. Bu amaçla Mart 2022- Ocak 2023 tarihleri arasında materyaller toplandı. Tüm örnekler tam kandan ve buffy coat tabakasından olmak üzere ayrı frotiler hazırlanarak A. platys ve E. canis inklüzyonları yönünden incelendi. Parazitlerin moleküler yaygınlığını araştırmak için 16S rRNA gen bölgeleri hedeflenerek nested PCR yöntemi uygulandı. Amplifikasyon sonucunda pozitif olduğu belirlenen örnekler sekans analizine gönderildi. Bunun sonucunda elde edilen veriler, Genbank'taki kayıtlı homolog izolatlar ile benzerliği incelendikten sonra Neighbour-joining analizi ile flogenetik ağaç çizildi. Tam kan yaymasının incelenmesi sonucunda %0.5 (1/185) oranında E. canis saptanırken hiçbir örnekte A. platys varlığı tespit edilmedi. Buffy coat yaymalarının incelenmesi sonucunda ise pozitiflik saptanmadı. Nested PCR sonucu sahipsiz hayvanlarda %10.6 (9/85) oranında A. platys, %5.9 (5/85) oranında E. canis varlığı tespit edildi. Sahipli hayvanlarda %1 (1/100) oranında A. platys, %5 (5/100) oranında E. canis varlığı saptandı. Köpeklerin %2.2'sinde (4/185) miks enfeksiyon tespit edildi. Sekans analizinde bu türlerin varlığı teyit edildi. Genbank'tan elde edilen bazı izolatlar ile çalışmada elde edilen A. platys pozitif örnekler arasında %98-100, E. canis pozitif örnekler arasında ise %99.7-100 oranında benzerlik tespit edildi. Lojistik regresyon analizine göre köpeklerin sahipli/sahipsiz olma durumunun, PLT ve HCT seviyelerinin enfeksiyon yaygınlığını etkilediği saptandı. Trombositopeni ve anemi şiddetinin artması ile enfeksiyonun görülme sıklığının önemli düzeyde arttığı belirlendi. Sonuç olarak Hatay ilinde köpeklerde A. platys ve E. canis varlığı ilk kez rapor edilmektedir. Yapılan bu kapsamlı araştırma sonucu köpeklerde bildirilen bu parazitlerin varlığının gözardı edilmemesi, tespit, teşhis, tedavi ve kontrol yöntemlerinin planlanması ve uygulanması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Tick-borne rickettsial and protozoal infections affect dogs in many parts of the world, depending on the geographic distribution of the vectors. Anaplasma platys and Ehrlichia canis are significant intracellular parasites which are transmitted to dogs by ticks. Because both pathogens are transmitted by Rhipicephalus sanguineus, mix infections can occur in dogs. Dogs have a close relationship with humans are reservoirs for these tick-borne pathogens and, due to this interaction, are thought to have zoonotic potential. In this thesis, the prevalence of A. platys and E. canis was investigated in blood samples obtained from owned and stray dogs in the Hatay province of Türkiye using Giemsa staining and nested PCR methods. Hemogram analysis of dogs were performed and PLT and HCT values were examined. Potential risk factors associated with these infections were also investigated. In this study, blood samples from a total of 185 dogs (100 owned and 85 stray) were used. For this purpose, materials were collected between March 2022 and January 2023. All samples were examined for A. platys and E. canis inclusions by preparing separate smears from whole blood and buffy coat layers. To investigate the molecular prevalence of these parasites, nested PCR method was applied by targeting 16S rRNA gene regions. The samples determined to be positive as a result of amplification were sent for sequence analysis. After examining the similarity of the data obtained as a result of this analysis with the homologous isolates registered in Genbank, the phylogenetic tree was drawn by Neighbor-joining analysis. Ehrlichia canis was detected in 0.5% (1/185) of whole blood smears, while the presence of A. platys was not detected in any sample. Buffy coat smears were not positive. As a result of nested PCR, 10.6% (9/85) A. platys and 5.9% (5/85) E. canis were detected in stray animals. In owned animals, A. platys was detected in 1% (1/100) and E. canis in 5% (5/100). Mix infection was detected in 2.2% (4/185) of dogs. Sequence analysis confirmed the presence of these species. There was 98-100% similarity between some isolates obtained from Genbank and A. platys positive samples, and 99.7-100% similarity between E. canis positive samples. As a result of the risk analysis, it was determined that being owned/stray dogs, PLT and HCT levels affected the prevalence of infection. It was determined that the prevalance of infection increased significantly with increasing severity of thrombocytopenia and anemia. In conclusion, the presence of A. platys and E. canis in dogs in Hatay province is reported for the first time. This comprehensive study showed that the presence of these parasites in dogs should not be ignored, and detection, diagnosis, treatment and control methods should be planned and implemented.