Ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüme yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi
Examination of middle school students' awareness levels towards recycling
- Tez No: 975311
- Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüme yönelik farkındalık düzeylerini belirlemek için 30 soruluk çoktan seçmeli anket soruları sorularak öğrenciler arasındaki farkındalığı belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Diyarbakır ilinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda eğitim-öğrenim gören 6, 7 ve 8.sınıf öğrencilerinden oluşan 500 öğrenci katılım sağlamıştır. Araştırma sadece ortaokullarda yürütülmüştür. Çalışmamızda ortaokul öğrencilerinin geri dönüşüme yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesinin amaçlandığı bu çalışmada, genel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Ortaokul Öğrencilerinin Geri Dönüşüme Yönelik Farkındalık Düzeylerinin İncelenmesi”başlıklı anket çalışması kullanılmıştır. Anketler öğrenciler ile yüz yüze görüşülerek anketin amacı ve içeriği anlatılmıştır. Farkındalık düzeyleri cinsiyet, sınıf düzeyi, anne-baba eğitim durumu gibi çeşitli değişkenlere göre analiz edilmiştir. Normallik testi sonrasında elde edilen verilerin anlamlı bir fark gösterdiği sonucuna varılarak parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Öğrenciler tarafından doldurulan anketler toplanılmıştır. Çalışmada anketlerde verilen cevaplar SPSS veri analiz programına girilerek veri analizleri yapılmıştır. Cinsiyet açısından kız öğrencilerin farkındalık düzeyleri, erkeklere göre daha yüksek bulunmasına rağmen bu farkın istatistiksel olarak anlamlı çıkmadığı yargısına ulaşılmnıştır. Anne-baba eğitim durumunun farkındalık üzerinde doğrudan etkisinin olmadığı, fakat dolaylı etkilerinin olabileceği yönünde bulgular elde edilmiştir. Sınıf düzeyine göre yapılan analizlerde ise 8. sınıf öğrencilerinin daha yüksek farkındalığa sahip oldukları bulunmuştur. Bilgi kaynağı açısından yapılan incelemelerde, öğrencilere geri dönüşüm bilgisi edindiren çeşitli kaynakların (okul, internet, televizyon vb.) arasında fark olmadığı tespit edilmiştir, bu da bilginin içeriği ve sunumunun öğrenciye nasıl verildiği ile ilgili olabileceği düşünülmektedir. Geri dönüşüm işaretlerinin anlamını bilen öğrencilerin, bilmeyenlere göre daha yüksek farkındalık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır, bu da sembollerin geri dönüşüm farkındalığı üzerinde etkisinin olabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the awareness levels of middle school students regarding recycling by administering a 30-item multiple-choice questionnaire and identifying differences in awareness among the students. The research was conducted during the 2023–2024 academic year with the participation of 500 students from grades 6, 7, and 8 studying in middle schools affiliated with the Directorate of National Education in Diyarbakır. The study was carried out solely in middle schools. In this study, which aimed to examine middle school students' awareness levels regarding recycling, the general survey method was employed. As a data collection tool, a questionnaire titled“Examination of Middle School Students' Awareness Levels Regarding Recycling”was used. The questionnaires were administered through face-to-face meetings with students, during which the purpose and content of the survey were explained. Awareness levels were analyzed based on various variables such as gender, grade level, and parental education level. Following the normality test, it was concluded that the data did not show a normal distribution; therefore, non-parametric tests were used. The questionnaires completed by the students were collected and analyzed using the SPSS data analysis program. Although female students were found to have higher awareness levels than male students in terms of gender, this difference was not statistically significant. It was found that parental education level did not have a direct effect on awareness but could have indirect influences. In the analyses based on grade level, 8th-grade students were found to have higher awareness levels. Regarding sources of information, no significant differences were found among various channels (such as school, internet, television, etc.) that provide recycling information to students. This suggests that the way the information is presented and its content might play a role in how students perceive it.Finally, students who knew the meanings of recycling symbols were found to have higher awareness levels than those who did not, suggesting that symbols may have an influence on recycling awareness.