Development of n+ and P+ poly-si/siox passivating contacts for high-efficient topcon based si bottom cells
Yüksek verimli topcon tabanlı si alt hücreler için N+ ve P+ poli-si/siox pasivasyon kontaklarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 975393
  2. Yazar: YİĞİT MERT KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, DR. HİSHAM NASSER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Tünel oksit pasifleştirici kontak (TOPCon) yapısı, üstün pasivasyon kalitesi nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Kristal silisyum (c-Si) güneş hücreleri, teorik maksimum güç dönüşüm verimliliğini tanımlayan Shockley-Queisser (SQ) limiti ile temelden sınırlıdır. Tek eklemli c-Si güneş hücreleri bu teorik limite yaklaşırken, bu limiti aşmak amacıyla tandem güneş hücreleri giderek daha fazla dikkat çekmektedir. Bu tez, Si alt hücreler için yüksek kaliteli, TOPCon tabanlı n+ (fosfor katkılı) ve p+ (bor katkılı) polisilisyum (poly-Si) pasifleştirici kontakların kapsamlı bir şekilde geliştirilmesini sunmaktadır. Çalışma, arayüzey oksit kalınlığının ve katkılama reçetelerinin sistematik optimizasyonunu içermekte olup, elde edilen yapıların elektriksel, kimyasal ve mikroyapısal özellikleri 4-nokta-prop, ECV, PCD ve GIXRD teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bu kontakların başarılı entegrasyonu, ölçülen açık devre gerilimi (VOC) 711 mV olan bir TOPerc alt hücresinin üretilmesiyle sonuçlanmıştır. Ayrıca, bu çalışmadaki verilere dayanan simülasyonlar, bir TOPCon2 mimarisinin 721 mV'luk bir VOC değerini aşma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar, geliştirilen pasilfleştirilmiş kontakların yeni nesil tandem fotovoltaikler için uygunluğunu doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tunnel oxide passivating contact (TOPCon) structure has been gathering significant attention due to its top-notch passivation quality. However crystalline silicon solar cells (c-Si) are fundamentally constrained by the Shockley-Queisser (SQ) limit which defines the theoretical maximum power conversion efficiency. While single-junction c-Si solar cells approach this theoretical limit, tandem solar cells are receiving increasing attention to exceed it. This thesis presents the comprehensive development of high-quality, TOPCon-based n+ (ex-situ phosphorus-doped) and p+ (ex-situ boron-doped) polysilicon (poly-Si) passivating contacts for Si bottom cells. The study involved systematic optimization of interfacial oxide thickness and doping recipes, with the resulting structures analyzed in terms of their electrical, chemical, and microstructural properties using 4-point-probe, ECV, PCD, and GIXRD techniques. The successful integration of these contacts led to a fabricated TOPerc bottom cell with a measured open-circuit voltage (VOC) of 711 mV. Furthermore, simulations based on this work predict that a TOPCon2 bottom cell architectures has the potential to exceed a VOC of 721 mV, confirming the viability of the developed passivated contacts for next-generation tandem photovoltaics.