Order and error in architectural production
Mimari yapımda düzen ve hata
  1. Tez No: 975402
  2. Yazar: BENGİSU DEREBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Tez, mimarlıkta düzen ve hata arasındaki ilişkiyi norm ile sapma arasındaki sabit bir ikilik olarak değil, tarihsel olarak koşullara bağlı, epistemolojik olarak inşa edilmiş ve işleyiş açısından istikrarsız bir ara yüz olarak yeniden kavramsallaştırmaktadır. Düzen ve hatanın, her biri diğerine dönüşme kapasitesine sahip, birbirine bağımlı yörüngeler olduğunu öne sürerek, mimari düşünmede hatanın merkezi rolünü vurgular. Erken modern epistemolojilere dayanan ve Francis Bacon ile Michel Foucault gibi düşünürlerden beslenen çalışma, sınıflandırma rejimlerinin, bilimsel akıl yürütmenin ve temsili sistemlerin yalnızca 'düzen' olarak kabul edileni değil, aynı zamanda 'hata' olarak görüleni de nasıl inşa ettiğini inceler. Bacon'un doğanın üç değişken durumuna ilişkin modelinden hareketle, mimari üretimlerin koşullu, doğrusal olmayan ve sürekli evrilen süreçler olarak anlaşılmasına yönelik bir çerçeve önerir. Bu çerçeve, tablo, liste ve örüntü gibi örnekler üzerinden, bu yüzeyleri yalnızca görsel formatlar olarak değil, düzen ile hata arasındaki müzakerenin işlediği epistemik yüzeyler olarak kurgulayan 'arayüz' kavramı aracılığıyla genişletilir. Bu aracılık eden yüzeyler, mimari düşünmeyi kaydeden, yapılandıran ve kimi zaman istikrarsızlaştıran etkin aktörler olarak incelenir; dahil etmenin dışlamayı, tekrarın kopuşu, sınıflandırmanın ise çoğu zaman kendi uyumsuzluklarını ürettiğini ortaya koyar. Bacon'un üçlü modeli ile ara yüz kavramını bir araya getiren çalışma, mimari üretimi, kurallar ile istisnaların, normlar ile anomalilerin sabitlenmekten çok müzakere edildiği, süreklilik arz eden aracılıklar tarafından şekillenen bir alan olarak çerçeveler. Sonuçta tez, bu gerilimi çözmeyi değil, çoğaltmayı; hatayı, mimarlığın terimlerini, süreçlerini ve tutarlılık iddialarını sürekli yeniden tanımladığı üretken bir koşul olarak ele almayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
The thesis reconceptualizes the relationship between order and error in architecture not as a fixed binary between norm and deviation, but as a historically contingent, epistemologically constructed, and operationally unstable interface. It argues that order and error are co-dependent trajectories, each capable of transforming into the other, highlighting the central role of error in architectural reasoning. Grounded in early modern epistemologies and informed by thinkers such as Francis Bacon and Michel Foucault, it traces how classificatory regimes, scientific reasoning, and representational systems construct not only what is accepted as 'order' but also cast 'error.' Building on Bacon's model of nature's three mutable states, the thesis proposes a framework for understanding architectural productions as contingent, non-linear, and evolving. This framework is extended through the concept of the 'interface,' not only visual formats such as lists, tables, and patterns, but epistemic surfaces where the negotiation between order and error becomes operative. These mediatory surfaces are examined as active actors that register, structure, and destabilize architectural reasoning, revealing that inclusion implies exclusion, repetition invites rupture, and classification often produces its own misalignments. By mobilizing Bacon's tripartite model alongside the concept of interface, the study frames architectural production as a field shaped through ongoing mediations, where rules and exceptions, norms and anomalies, are negotiated rather than fixed, revealing how architectural knowledge is produced, contested, and transformed. Ultimately, the thesis does not aim to resolve the tension, but to further multiply it, to treat error as a generative condition through which architecture continually redefines its terms, processes, and claims to coherence.