Özgül öğrenme güçlüğü olan 7-9 yaş arasındaki çocukların sesletim becerilerinin incelenmesi
Investigation of articulation skills of children aged between 7-9 with specific learning disabilty
  1. Tez No: 975401
  2. Yazar: DAMLA BORAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA EYİLİKEDER TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı 7-9 yaş arasındaki özgül öğrenme güçlüğü tanısı olan çocukların, sesletim becerilerinin incelenmesidir. Çalışmaya, ÖÖG tanısı olan 36 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma, belirli bir yaş grubundan (7-9 yaş) belirli bir tanı almış (ÖÖG) tek bir grubun verileri kullanılan testin standart puanları, ham puanları ve eş değer yaş sonuçlarıyla karşılaştırıldığından tek grup karşılaştırmalı betimsel bir araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak AAT (Ankara Artikülasyon Testi) kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri, SPSS 30.0 for Windows yazılımı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, özgül öğrenme güçlüğü olan çocukların sesletim becerileri kronolojik yaşlarına göre geride bulunmuştur. Buna ek olarak erkek çocukların kız çocuklardan daha fazla sesletim hataları segilediği sonucuna ulaşılmıştır. Hatalı üretilen seslerin konumuna ilişkin yapılan incelemede ise en fazla hatanın hece sonunda ve sözcük sonlarında gerçekleştiği görülmüştür. Hatalı ses üretimlerinin dağılımında en sık hatalı üretilen ses /r/ sesi olurken, bunu sırasıyla /ʃ/, /k/, /l/, /h/, /p/ ve /z/ sesleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the articulation skills of children aged 7 to 9 years diagnosed with specific learning disorder (SLD). The study included 36 children with an SLD diagnosis. As the research focused on a single group within a specific age range (7–9 years) and diagnosis (SLD), and compared the standard scores, raw scores, and equivalent age results obtained from the test, a single-group comparative descriptive research design was employed. The Ankara Articulation Test (AAT) was used as the data collection tool. Statistical analyses of the obtained data were conducted using SPSS 30.0 for Windows. The findings revealed that the articulation skills of children with SLD were below their chronological age expectations. In addition, it was found that male participants exhibited more articulation errors compared to females. Analysis of the positional distribution of articulation errors indicated that the highest frequency of errors occurred in syllable-final and word-final positions. Among the misarticulated sounds, /r/ was the most frequently produced incorrectly, followed by /ʃ/, /k/, /l/, /h/, /p/, and /z/.