Unveiling ınvisibles: Embodied cartographies of a lived space
Görünmeyenleri görünür kilmak: Yaşaman mekanin bedenli haritalari
  1. Tez No: 975405
  2. Yazar: ELİF GÖKÇEN TEPEKAYA PULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ELA ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, kentsel yaşanmış mekândaki“görünmezleri”— yani kentin resmî temsillerinde gizli kalan, göz ardı edilen veya silinmiş unsurları — incelemektedir. Tez, İstanbul'un tarihsel olarak katmanlı bir ilçesi olan Üsküdar'ı vaka incelemesi olarak kullanarak, bedensel deneyim ve karşı-haritalama yoluyla bu görünmez boyutların nasıl açığa çıkarılabileceğini araştırmaktadır. Kavramsal çerçeve, eleştirel kent kuramı, feminist konumlanmış epistemoloji ve eleştirel kartografyaya dayanmaktadır.“Görünmezler”hem araştırmanın konusu hem de analitik bir mercek olarak ele alınmakta, böylece kuram ile yöntem bütünleştirilmektedir. Çalışma, anlatı araştırması, bedensel saha çalışması (yerinde gözlemler ve sözlü tarih) ve yaratıcı haritalama tekniklerini birleştiren yenilikçi bir metodoloji kullanmaktadır. Ayrı bir yöntem bölümü yerine, araştırma bu yöntemleri marjinalleştirilmiş öyküleri ve mekânsal pratikleri vurgulayan bir anlatıya entegre etmektedir. Bu yaklaşım sayesinde tez, Üsküdar'da gizli altyapılar, bastırılmış tarihsel hafızalar ve enformel toplumsal ağlar gibi birçok görünmez katmanı ortaya çıkararak bunları“bedenlenmiş haritacılık”(yaşantıları yansıtan haritalar) yoluyla görünür hale getirmektedir. Bulgular, iktidar ve baskın anlatıların kentsel mekânda neyin görünür olduğunu nasıl belirlediğini ve karşı-haritalamanın alternatif anlatıları öne çıkararak bu duruma nasıl meydan okuyabildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, tez görünmez mekânsal boyutları tanıyan ve görselleştiren mekâna ilişkin yeni bir yaklaşım sunarak mimarlık ve kent çalışmaları alanına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca tez, anlatı ile haritalamayı birleştiren yaklaşımıyla yöntemsel katkı sunmakta ve kentsel mekânın anlaşılması ve tasarlanmasında kısmi ve konumlanmış bakış açılarının önemini vurgulamaktadır. Elde edilen bulgular da, bu görünmez katmanların tanınmasının daha kapsayıcı tasarım ve planlama pratiklerine imkân verebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This doctoral research examines the“invisibles”in urban lived space — elements of the city that remain hidden, overlooked, or erased in official representations. Using Üsküdar, a historically layered district of Istanbul, as a case study, the thesis explores how embodied experience and counter-mapping can reveal these unseen dimensions. The conceptual framework draws on critical urban theory, feminist-situated epistemology, and critical cartography.“Invisibles”are treated as both the object of study and an analytic lens, integrating theory and method. The study employs a methodology that combines narrative inquiry, embodied fieldwork (on-site observations and oral histories), and creative mapping techniques. Instead of a separate methodology chapter, the research interweaves these methods into a narrative that highlights marginalized stories and spatial practices. Through this situated approach, the thesis uncovers multiple layers of invisibility in Üsküdar — such as hidden infrastructures, suppressed historical memories, and informal social networks — making them visible through“embodied cartographies”(maps reflecting lived experiences). The findings demonstrate how power and dominant narratives shape what is visible in urban space and how counter-mapping can challenge this by bringing alternative narratives to the forefront. Ultimately, the thesis contributes to architectural and urban knowledge by proposing a new approach to place that acknowledges and visualizes invisible spatial dimensions. It also offers a novel integration of storytelling and mapping, underlining the importance of partial and situated perspectives in understanding and designing urban environments. These insights suggest implications for more inclusive urban design and planning practices that recognize unseen layers.