Hizmetkar liderlik ve duygusal emek: Ulusal ve uluslararası organizasyonlarda bir araştırma
Servant leadership and emotional labor: A comparative study of national and international organizations
- Tez No: 998545
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN ERDEN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, hizmetkâr liderlik yaklaşımının güvenlik sektöründe çalışanların duygusal emek deneyimleri üzerindeki etkilerini eleştirel bir perspektifle incelemeyi amaçlamaktadır. Literatürde genellikle etik ve çalışan odaklı olarak tanımlanan hizmetkâr liderliğin örgütsel pratiklerdeki yansımaları, ulusal ve uluslararası özel güvenlik kurumlarında görev yapan çalışanlarla gerçekleştirilen nitel derinlemesine görüşmeler aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, hizmetkâr liderlik söyleminin çalışanlar üzerinde doğrudan bir baskıdan ziyade; minnet, mahcubiyet ve karşılıklılık ilkesi gibi duygular üzerinden işleyen örtük uyum mekanizmaları ürettiğini göstermektedir. Lider desteği ve esneklik gibi uygulamalar her ne kadar olumlu algılansa da bu pratiklerin profesyonel sınır koymayı zorlaştırdığı, gönüllü fazladan çalışma beklentisini artırdığı ve duygusal emeği yoğunlaştırdığı tespit edilmiştir. Güvenlik çalışanlarının kendilerini kurumun temsilcisi olarak konumlandırmalarının yarattığı“temsil sorumluluğu”, sürekli bir profesyonel kontrol ve duygusal bastırma ihtiyacını beraberinde getirmektedir. Ayrıca adalet algısındaki bozulmaların ve iş yükü adaletsizliklerinin, çalışanlarda sessizleşme ve öğrenilmiş çaresizlik döngülerini beslediği görülmüştür. Elde edilen veriler; Hochschild'ın duygusal emek kuramı, Goffman'ın dramaturjik yaklaşımı, Sosyal Baskınlık Kuramı ve Eleştirel Liderlik perspektifi çerçevesinde tartışılmıştır. Bu çalışma, hizmetkâr liderliği yalnızca niyetler üzerinden değil, örgütsel düzlemde ürettiği sonuçlar ve manipülatif potansiyeller üzerinden değerlendirerek literatüre eleştirel bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically examines the effects of servant leadership discourse on employees' emotional labor experiences and organizational power relations within the security sector. While servant leadership is frequently emphasized in the literature for its supportive and ethical aspects, qualitative findings reveal that these practices can transform into mechanisms that intensify emotional burdens and reinforce voluntary compliance. The research indicates that positive organizational practices—such as leader support and flexibility—do not operate through overt pressure but instead create a covert compliance regime shaped by feelings of gratitude, reciprocity, and moral obligation. In line with Hochschild's emotional labor theory, these dynamics compel employees to continuously regulate and suppress their emotions, turning emotional labor into a sustained organizational expectation. Furthermore, Goffman's dramaturgical perspective highlights how representational responsibility forces security employees to maintain a professional image constantly, creating a significant source of stress. The study also demonstrates that the erosion of justice perceptions and the concentration of workload foster cycles of silence and learned helplessness, which, through the lens of Social Dominance Theory, normalize organizational inequalities. Consequently, this research provides a holistic framework through a critical leadership perspective, suggesting that leadership should be evaluated not merely by rhetoric but by its practical outcomes. In conclusion, the study offers a critical contribution to the literature by unveiling the invisible emotional costs and manipulative potential of practices commonly defined as ethical within the security sector.