System dynamic modeling of energy needs and investments in Turkey, foresight of 2023 and policy implications
Türkiye için enerji ihtiyacı ve yatırım planlamasının sistem dinamiği yaklaşımı ile modellenmesi, 2023 yılı için bir uzgörü ve politika çalışması
- Tez No: 97541
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ulusal enerji sektöründe verimsiz kaynak tahsisleri nedeniyle, kritik dönemlere rastlayan enerji kesintileri ve yetersizlikleri yaşanmaktadır. Ulusal enerji üretimi ile talep arasında oldukça büyük bir oranda açık olmasına rağmen, hala kapasite artırımı sağlayacak yatırımlar ertelenmektedir. Bu çalışma, enerji yatırım kararlarının etkinliğini artırmak amacı ile yeni çözümler aramak üzere odaklanmıştır. Ulusal enerji sektörü literatüründe henüz bulunmayan, sistem dinamiği yaklaşımı kullanılarak, ulusal enerji sistemi modeli oluşturulmuş, yatırım ve politika kararlarının nedensel döngülerinin etkileri incelenmiştir. Enerji yatırım kararlarının ardındaki yeterli karar destek birikimi endekslenerek modele dahil edilmiş ve değişimlerinin sisteme etkileri analiz edilmiştir. Uzgörü araçlarından Delphi metodolojisi kullanılarak, sektörün 2023 yılına dek beklentileri tespit edilmeye çalışılmış, bunlar simülasyona senaryo olacak şekilde düzenlenmiştir. Uzgörü çalışmasını literatürdeki geleneksel yöntemlerden ileri taşıyarak, veritabanı uygulamaları ve İnternet üzerinden yürütmek üzere gerekli altyapı hazırlanarak kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, enerji sektöründe yatırım politikalarını belirlemede kullanılabilecek, oyun mimarisinde bir model geliştirilmiştir. Karar verici, sektördeki temel politika değişkenlerinin girdileri ile oynayarak, sonuçlan 50 yıllık bir perspektif için alabilir ve bu sonuçlara göre karar verebilir. Bu çalışmanın devamında uzgörü çalışması, geliştirilen altyapı kullanılarak, daha geniş kitleleri kapsayacak şekilde uygulanabilir. Sistem dinamik model, enerji sektörünün ekonomi ile olan ilişkilerini de kapsayarak daha hassas sonuçlar üretebilecek hale getirilebilir.
Özet (Çeviri)
There is an ineffective resource allocation in energy sector, causing energy cuts during critical times. Although there is vast amount of energy gap between supply and consumption, officials postpone capacity investments in energy sector. This research seeks the solution for energy investment decisions to be effective than the past ones. System dynamics tool has been used to model the national energy system, testing new concepts about the decision mechanisms in energy investments. Knowledge about the investing sector has been indexed in order to view the resulting behavior of the system. Delphi technique is used as a tool for setting scenarios for the simulation of the model. Delphi technique is applied to participants over the Internet to speed up the session times. The research has demonstrated that the investment decisions in energy sector is affected by various forces, possibly not visible who are used to linear thinking and reasoning. A further contribution of this work is development an energy-economy model, taking into consideration about all the interactions and behavior of the entire system. Keywords : Energy policy, strategic planning, system dynamics, foresight, Delphi.