Development of a cellular manufacturing design with flexible part routings
Esnek parça yöneltmeleriyle hücresel üretim tasarımının geliştirilmesi
- Tez No: 97542
 - Danışmanlar: PROF. DR. LİNET ÖZDAMAR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2000
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu güçlü rekabet baskısı çağında, maliyetlerin düşürülmesi ve üretkenliğin artırılması çoğu şirketler için olduğu kadar askeri üretim endüstrisi için de temel amaçlardandır. Grup Teknolojisi (GT) bu amaçlara ulaşmanın en iyi yollarından birisidir. GT' nin arkasında yatan temel düşünce, birbiriyle bağlantılı ve benzer parça ve süreçleri tanımlayıp bir araya getirerek tasarım ve üretim sürecinin bütün safhalarında ortaya çıkan bu benzerliklerin avantajlarından istifade etmektir. Hücresel Üretim (CM) ise grup teknolojisinin en yaygın uygulamalarından birisidir. Hücresel üretim, firma(fabrika) üretim sisteminin tamamı veya bir kısmının fiziksel olarak üretim hücrelerine bölünmesi veya dönüştürülmesidir. Hücreler makine fonksiyonlarından ziyade ürün ve parça benzerliklerine dayanılarak teşkil edilir. Bu çalışma, ağırlıklı olarak taktik araç üreten askeri bir fabrikanın büyük atölyelerinden birinde yürütülmüştür. Gaye, önerilen matematiksel modelin uygulanmasıyla Hücresel Üretimin faydalarını göstermektir. Model hücrelerarası hareketlerin miktarım minimize etmeyi hedeflemektedir. Böylece, parçaların bekleme ve yer değiştirme süreleri azaltılacak ve siparişlerin takibi kolaylaştırılacaktır. Uygulamanın sonuçları mükemmeldi. Çünkü modelin uygulanması; maliyeti ve gerekli makine miktarını azaltmış ve esnekliği artırarak parçaların çıkış sürecini minimize etmiştir. Model bağımsız hücreler oluşturmuştur. Böylece hücrelerarası hareketler minimize edilerek malzeme akışı kontrol edilebilecek ve denetlenebilecek kadar basitleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hücre Oluşturma, Hücresel Üretim, Grup Teknolojisi. vıu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this age of strong competitive pressure, cost reduction, and productivity improvement are major objectives for most companies as well as military manufacturing industry. Group technology (GT) is one of the best ways of achieving these objectives. The main idea behind GT is to identify and bring together related or similar parts and processes to take advantages of the similarities, which exist during all stages of design and manufacture. Cellular Manufacturing (CM) is the most common application of group technology. It is the physical division and conversion of all or part of a firm(factory)'s manufacturing system into manufacturing cells. These cells are formed based on product or part similarities rather than by machine function. This study is carried out in one of the big job shop of a military factory focused on the production of tactical vehicles. The goal is to show the benefits of cellular manufacturing by implementing the proposed mathematical model with the objective of minimizing the amount of intercellular movements of parts. This objective will reduce waiting and traveling times of parts, and facilitate the follow-up orders. The results of the implementation are excellent because the implementation of the model decreases the cost, and number of machines required, and increases the flexibility and minimizes part throughput-time. The model creates independent cells. Hence, the inter-cell movements of parts are minimized, and the material flow is simplified as it can be easily controlled and supervised. Keywords : Cell Formation, Cellular Manufacturing, Group Technology. IX